Strona głównaDom i OgródJakie zalety mają kominki z płaszczem wodnym?

Jakie zalety mają kominki z płaszczem wodnym?

Inwestycja w kominek z płaszczem wodnym wydaje się opłacalna pod kątem jego dalszej eksploatacji. Pellet czy drewno służące do opału to źródła energii stosunkowo niedrogie, pozwalające na wyraźne oszczędności w wydatkach na ogrzewanie. Jednak decydując się na tego rodzaju ogrzewanie domu musimy liczyć się z dość wysokim kosztem instalacji całego systemu. Zobaczmy, na co zwrócić uwagę decydując się na kominek z płaszczem i jakie argumenty stoją za jego instalacją.

Jakie są zalety zastosowania kominka z płaszczem wodnym?

Komora spalania w takim kominku jest bardzo szczelnie otoczona przez płaszcz wodny (z wyłączeniem szyby frontowej). W wyniku tego kominek z płaszczem wodnym osiąga bardzo wysoką sprawność, która sięga nawet 80%. Podczas spalania paliwa woda podgrzewana jest przez palenisko, a także przez spaliny o wysokiej temperaturze. Ciepło następnie przekazywane jest do instalacji grzewczej.

W przypadku kominka bez płaszcza ogrzewane jest w zasadzie wyłącznie pomieszczenie, w którym znajduje się kominek. Ponieważ przeważnie kominek znajduje się w salonie, kominek ogrzeje wyłącznie to pomieszczenie. Zatem zaletą wkładów z płaszczem wodnym jest ich wydajność, pozwalająca ogrzać cały dom, a także wodę użytkową.

Niewątpliwą zaletą zastosowania kominka z płaszczem jako głównego źródła energii cieplnej jest to, że pozwoli on nam nawet na 30% zredukowanie kosztów ogrzewania w stosunku do ogrzewania piecem gazowym. Warto jednak pamiętać o tym, że największe finansowe oszczędności uzyskamy jeśli będziemy zaopatrywać się w paliwo w sezonie letnim, kiedy jest ono najtańsze. W innym przypadku oszczędności nie będą tak spektakularne.

Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie pelletem zyskamy jeszcze więcej. Jest to w 100% materiał naturalny, którego emisja substancji szkodliwych stoi na bardzo niskim poziomie. Co więcej, jest to materiał czysty, niepozostawiający po sobie ciemnych, trudnych do wyczyszczenia nalotów. Jego wydajność jest bardzo wysoka i pozostawia po sobie zaledwie 1% popiołu z całej masy opałowej, a sam popiół jest świetnym nawozem, który możemy wykorzystać w ogrodzie.

Czy kominek z płaszczem wodnym ma wady?

Największym wyzwaniem, jakie przed nami stoi decydując się na kominek z płaszczem jest koszt całej inwestycji. Koszta samego kominka, osprzęt w postaci sterowników, przyłączy, pomp itp., a także konieczność zakupu alternatywnego źródła ciepła (np. pieca gazowego) to duże finansowe wyzwanie.

Już same wkłady są znacznie droższe od tych tradycyjnych. Musimy też pamiętać o tym, by dobrać odpowiednią moc. Przyjmuje się, że 1 kW ogrzewa 10 m2 domu. Zatem kominek z płaszczem wodnym 25 kW będzie odpowiedni do domu o powierzchni 250 m2.

Koniecznie zwróćmy też uwagę na to, jakie elementy dodatkowe są w komplecie z kominkiem, a które należy dokupić osobno. Zauważmy też, że sama robocizna jest znacznie bardziej skomplikowana co również ma przełożenie na ostateczny koszt całej instalacji. Jednak jest to koszt jednorazowy, w dalszej eksploatacji odczujemy już znacznie niższe koszty, jakie będziemy musieli ponieść za ogrzanie domu.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments