Strona głównaDom i OgródPodłogi drewniane – doskonałe rozwiązanie na długie lata

Podłogi drewniane – doskonałe rozwiązanie na długie lata

Drewno to zdecydowanie ponadczasowy materiał, który wyróżnia się trwałością i możliwością odnowienia, a także niezwykłą estetyką, która dopasuje się do każdego stylu wnętrza. Różnorodność gatunków drzew, z których produkowana jest podłoga drewniana, a także różne usłojenie i barwy tworzą niesamowity efekt, który sprawia, że niemal każdy marzy o posiadaniu jej w swoim domu. Dzięki produktom najwyższej jakości, takim jak podłogi drewniane Barlinek, różnym stopniom twardości, a także odporności na ścieranie, podłoga drewniana nadaje się do zastosowania w niemal każdym pomieszczeniu. Drewniane podłogi z brzozy, sosny czy olchy, które należą do miękkich gatunków drewna, najlepiej zastosować w sypialni, gdzie nie przebywa się zbyt często. Z kolei w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach, jak np. kuchnia, podłoga musi być odpowiednio twarda. Spośród drzew rosnących w Polsce najczęściej wybiera się dąb oraz jesion, a także buk i grab.

Podłogi drewniane – rodzaje

Podłogi drewniane oprócz rodzajów drzew, z których są wykonane, dzieli się na dwa typy podłóg. Podłoga lita to taka, która wykonana jest w całości z jednego kawałka drewna i dzięki jego grubości można ją odnawiać co jakiś czas. Drugim rodzajem jest deska trójwarstwowa. Taka podłoga składa się z trzech warstw. Pierwsza górna warstwa wykonana jest z drewna szlachetnego europejskiego lub egzotycznego, środkowa warstwa to poprzecznie ułożona lamelka z miękkiego drewna iglastego, a ostatnia dolna warstwa, również wykonana z drewna iglastego, ma za zadanie stabilizować i usztywniać. Deska trójwarstwowa jest odporna na zniszczenia, odkształcenia, wilgoć i temperaturę, a dodatkowo jest łatwa w montażu i można ją położyć samodzielnie. Wykończenie podłogi również może być różne. Wyróżnia się tutaj wykończenie olejem, który wnika w strukturę drewna i zabezpiecza je przed uszkodzeniami, a także lakierem, który tworzy z kolei na powierzchni deski ochronny filtr i zabezpiecza ją przed zabrudzeniem, ścieraniem i zarysowaniem.

Zalety drewnianej podłogi w domu

Podłoga drewniana oferuje szereg zalet, które przemawiają właśnie za tym sposobem wykończenia posadzki. Właściwości drewna sprawiają, że reguluje się mikroklimat w pomieszczeniu, ponieważ nadmierna ilość wody z powietrza wchłania się w drewno, z kolei w suche pory roku drewno tę wilgoć oddaje. Drewniana podłoga dodatkowo jonizuje powietrze, a także nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Wpływa to też w dużym stopniu na zachowanie czystości podłogi drewnianej. Poza tym drewniana podłoga zapewnia izolację termiczną, a więc wrażenie chodzenia po ciepłej podłodze, a także izolację akustyczną. Podłoga drewniana, mimo swojej nieco wysokiej ceny, bez wątpienia będzie inwestycją na lata, z których biegiem stanie się jeszcze bardziej wyjątkowa i nada wnętrzom niezwykłego uroku.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments