Baseny stacjonarne, czyli takie montowane w gruncie na stałe, są inwestycją, na którą stać coraz więcej osób. Paradoksalnie do wzrostu zainteresowania basenami wkopywanymi w ziemię przyczyniła się popularność basenów rozkładanych, przenośnych, które latem „wyrastają” w przydomowych ogrodach jak grzyby po deszczu. Niestety przenośne baseny nie są w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich domowników. Często mają niewielkie rozmiary, przez co trenowanie pływania nie jest możliwe. Ponadto nie są zbyt stabilne, ani trwałe – trzeba bardzo uważać, by nie uszkodzić dna i ścianek. Kłopotliwe bywa też każdorazowe rozkładanie i składanie basenu. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są baseny wkopywane w ziemię.
Basen wkopywany w ziemię – możliwe rozwiązania
Basen ogrodowy może być usytuowany tuż przy budynku, stanowić element przylegającego do domu tarasu, bądź też znajdować się w głębi ogrodu. Wszystko zależy od możliwości oferowanych przez daną działkę. Istotne są odległości od granic działki i od sąsiadujących budynków, istotny jest przebieg znajdujących się w gruncie instalacji, a także jakość gleby i głębokość, na jakiej znajdują się wody gruntowe. Budowa basenu zawsze rozpoczyna się od zbadania gruntu, przygotowania projektu oraz wykonania wykopu. W wykopie można umieścić basen ze stali nierdzewnej, nieckę z tworzywa sztucznego albo wykonać basen żelbetonowy.
Najmniej trwałym rozwiązaniem są baseny z tworzyw sztucznych. Co prawda są to tworzywa wzmocnione specjalnymi włóknami, a cała niecka jest solidnie zabezpieczona przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, ale i tak nie jest to rozwiązanie na lata. Tworzywa sztuczne z czasem matowieją, ulegają zarysowaniu, blakną, przebarwiają się. Taki basen po kilku latach intensywnego użytkowania traci estetyczny wygląd. Dlatego ci, którzy rozważają budowę basenu w ogrodzie, powinni raczej pomyśleć o nieckach stalowych albo żelbetonowych. Które rozwiązanie jest lepsze?
Stalowe niecki basenowe a baseny żelbetonowe
O ile baseny stalowe wkopywane w ziemię przyjeżdżają na miejsce inwestycji w całości (w przypadku naprawdę dużych basenów ścianki i dno nie są połączone – spawy wykonuje się na miejscu), o tyle basen żelbetonowy nie podlega prefabrykacji. Oznacza to, że basen stalowy sprawnie umieszcza się we wcześniej przygotowanym wykopie i przy dobrych wiatrach oddawany jest do użytku jeszcze tego samego dnia. W przypadku basenów żelbetonowych nie ma takiej możliwości, bowiem żelbeton potrzebuje czasu, by dobrze zastygnąć i przyjąć pożądaną formę. Ponadto kiedy cała konstrukcja jest gotowa, wnętrze niecki wymaga przygotowania – nałożenia specjalnej farby bądź folii basenowej.
Warto dodać, że o ile baseny żelbetonowe zazwyczaj mają kształt prostokątny, o tyle niecki stalowe mogą przyjąć dowolną formę. Stal nierdzewna to materiał plastyczny, umożliwiający formowanie niecek o niestandardowych kształtach, zgodnych z oczekiwaniami inwestorów.
Dlaczego jeszcze baseny stalowe wkopywane w ziemię wygrywają w tym zestawieniu? Ponieważ łatwo utrzymać je w czystości. Stal ma gładką, lśniącą, pozbawioną porów powierzchnię, do której nie przywierają zabrudzenia. Trudno to samo powiedzieć o porowatej powierzchni niecki z żelbetonu.
Recent Comments