Strona głównaDom i OgródCzym ogrzewać dom? Metody ogrzewania budynków jednorodzinny

Czym ogrzewać dom? Metody ogrzewania budynków jednorodzinny

Wiele osób zastanawia się, jak przygotować budżet domowy na jesienne wydatki i jak zapanować nad kosztami ogrzewania. Najlepiej, jeśli takie przygotowania rozpoczną się znacznie wcześniej. Zakup opału warto rozłożyć na kilka miesięcy i to najlepiej miesięcy letnich, kiedy ceny węgla i innych paliw grzewczych są najniższe. A jeśli jesteśmy już przy cenach, to czym ogrzewać dom, by było to ekonomiczne?

Tradycyjne metody ogrzewania domów wolnostojących

Dawniej w niemal każdym polskim domu znajdowała się kuchnia węglowa i piecyk typu koza. Spalano w nich wszystko, co do spalenia się nadawało, począwszy od drewna i węgla, poprzez szyszki i grubą trzcinę. Niestety taka metoda ogrzewania nie była ani zbyt wygodna, ani bezpieczna. Dziś unika się ustawania pieców węglowych w nieprzeznaczonych do tego pomieszczeniach. Jeśli w domu ma zostać zainstalowane urządzenie grzewcze na paliwo stałe, to przygotowuje się da niego kotłownię. Poza tym dostępne dzisiaj piece przekazują ciepło do instalacji grzewczej, ale nie oddają go do pomieszczenia, w którym się znajdują. Wyjątek stanowią kominki, które poza funkcją użytkową, pełnią w pomieszczeniu funkcję dekoracyjną.

Piece węglowe a nowoczesne urządzenia grzewcze

Zwykły piec węglowy, który zasila domową instalację centralnego ogrzewania, powoli wypierany jest przez urządzenia grzewcze nowszego typu, wygodniejsze w użyciu i mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Tradycyjne piece węglowe, nazywane przez niektórych kopciuchami, spotykamy jeszcze w wielu starszych domach, gdzie funkcjonują od kilku czy kilkunastu lat i nadal dobrze spełniają swoją funkcję. Ale w nowopowstających budynkach ogrzewania węglem kamiennym raczej się nie praktykuje. Ta metoda ogrzewania ma coraz więcej przeciwników, a jednocześnie pojawia się coraz więcej głosów mówiących o tym, że niebawem wprowadzony zostanie całkowity zakaz spalania węgla w przydomowych kotłowniach. Dlatego zdecydowanie wzrasta zainteresowanie kotłami na ekogroszek, piecami na pellet i ogrzewaniem gazowym.

Czym ogrzewać dom? Nowoczesne wkłady kominkowe

Spalanie węgla przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu, a jak to wygląda w przypadku drewna? Okazuje się, że spalanie wybranych gatunków drewna liściastego nie wpływa negatywnie na czystość powietrza. Oczywiście takie drewno musi być odpowiednio przygotowane, długo sezonowane i wolne od pleśni, zabrudzeń czy śladów użycia preparatów chemicznych. Dostęp do dobrej jakości drewna kominkowego jest dziś bardzo łatwy, dlatego kominki wciąż są urządzeniami chętnie budowanymi w polskich domach. Jeśli kominek montowany jest ze względu na efektowny wygląd i użytkowany sporadycznie, nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. Ale jeśli domownicy chcą, by kominek ogrzał cały budynek, w tej chwili jest to możliwe. Wówczas należy wybrać kominek z płaszczem wodnym i podłączyć go do klasycznej, wodnej instalacji grzewczej. Inną opcją jest system rozprowadzania gorącego powietrza, który nadmuchuje ciepłe powietrze do poszczególnych pomieszczeń od góry.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments