Strona głównaDom i OgródZabezpieczenie schodów – jak poradzić sobie ze śliskimi schodami?

Zabezpieczenie schodów – jak poradzić sobie ze śliskimi schodami?

W okresie jesienno-zimowym źle wykonane schody zewnętrzne mogą sprawiać wiele problemów. Jeśli stopnie mają niewłaściwy kształt i rozmiar, zalegają na nich liście, błoto i śnieg. Użycie złych materiałów może z kolei skutkować pękaniem warstwy zewnętrznej i odpadaniem płytek, do czego przyczynia się zwiększona wilgotność i mróz. Największym problemem jest jednak śliska powierzchnia stopni, co grozi bolesnym upadkiem. Jak zatem zadbać o zabezpieczenie schodów, by korzystanie z nich zimą było wygodne i bezpieczne?

Najlepszy materiał na schody zewnętrzne

Schody zewnętrzne mogą być wykonane z materiałów różnego typu, ale do szkół, urzędów, aptek czy instytucji kultury zazwyczaj prowadzą niezbyt wysokie schody żelbetonowe. Idealnie, jeśli obok nich znajduje się podjazd dla wózków.

Schody żelbetonowe można pozostawić w surowej formie, ale znacznie częściej obkłada się je płytami kamiennymi albo płytkami ceramicznymi. Jeśli chodzi o zabezpieczenie schodów przed poślizgiem, właściwy dobór płytek na schody ma tutaj kluczowe znacznie. Płytki na schody zewnętrzne powinny mieć matową, a nawet chropowatą powierzchnię. Być może gładkie, błyszczące schody wyglądają efektowanie, ale zimą na pewno nie będą komfortowe. Marznący deszcz i śnieg sprawi, że będą jeszcze bardziej śliskie, co grozi upadkiem z wysokości.

Najlepszym materiałem na schody zewnętrzne są zatem specjalnie przygotowane do tego celu płytki. Najlepiej wybierać modele, które z jednej strony posiadają specjalne żłobienia. Rowki zapewniają jeszcze lepszą przyczepność obuwia, poza tym deszcz i topniejący śnieg, zamiast zalegać na powierzchni płytek, wpada właśnie w te zagłębiania.

Zabezpieczenie schodów przed poślizgiem

Stabilna balustrada schodowa

Materiał na wierzchnią warstwę stopni to jedno, ale równie ważna jest balustrada schodowa. Nie każda osoba, która korzysta ze schodów, ma potrzebę wspierania się na barierce. Korzystają z niej głownie osoby osłabione, starsze, schorowane. Niemniej w sytuacji, gdy osobie zdrowej nagle zakręci się w głowie albo poślizgnie się na schodach, balustrada jest niezbędna. Łapiąc za stabilną barierkę, unikniemy upadku z wysokości. Być może nie uda się ustrzec przed upadkiem w ogóle, ale przynajmniej nie spadniemy w dół.

Gumowe nakładki na stopnie

Jeśli chodzi o zabezpieczenie schodów przed poślizgiem, możliwe jest stosowanie dodatkowych rozwiązań w postaci nakładek na schody. Zazwyczaj wykonane są z gumy, dzięki czemu wyróżniają się dużą elastycznością i wysoką odpornością na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy mróz. Nakładki są dość grube i trwałe, dlatego po zakończeniu sezonu zimowego można je zdjąć i przechować do kolejnego roku (zwykle wystarczają na kilka sezonów). Nakładki mają matową powierzchnię i specjalne otwory. Deszcz czy topniejący śnieg, zamiast tworzyć śliską warstwę na powierzchni stopni, wpada w te otwory, tym samym umożliwiając wygodne i bezpieczne korzystanie ze schodów.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments