Strona głównaDom i OgródJakie powinny być stopnie, aby były komfortowe i bezpieczne?

Jakie powinny być stopnie, aby były komfortowe i bezpieczne?

Zarówno w budynku piętrowym, jak i parterowym z poddaszem użytkowym, powinny znaleźć się wygodne schody wewnętrzne. O tym, czy schody rzeczywiście są wygodne, decyduje wiele czynników, m.in. ich szerokość, stabilność konstrukcji oraz stopień jej nachylenia względem podłoża. Ogromne znaczenie odgrywają tutaj również same stopnie.

Schody bezpieczne i wygodne, czyli jakie?

Jeśli schody są wygodne, zdrowa osoba będzie w stanie korzystać z nich bez dodatkowego wsparcia. Oczywiście takie wsparcie, czyli balustrada schodowa, jest obowiązkowe, ale korzystając z komfortowych schodów, nie musimy trzymać się żadnych barierek. Natomiast osoby starsze, schorowane, czasem też dzieci, nierzadko muszą wspierać się na balustradzie, albo robić przystanki podczas wędrówki na górę, nawet jeśli schody są wygodne. Dlatego stabilna balustrada, ustawiona na odpowiedniej wysokości, z gęsto ułożonymi szczeblami (w taki sposób, by dziecko nie mogło się pomiędzy nimi przecisnąć) to obowiązkowy element komfortowych i bezpiecznych schodów wewnętrznych.

Bardzo ważna jest szerokość całej konstrukcji. Dobrze, jeśli na schodach swobodnie mogą przejść obok siebie dwie osoby. W niektórych sytuacjach nie jest to możliwe, ponieważ inwestorów ogranicza niewielka ilość wolnej przestrzeni, ale jeśli tylko można „poszerzyć” schody w domu, warto to uczynić. Przenoszenie przedmiotów w górę i w dół, w tym również mebli, czy sprzętu AGD, będzie wówczas znacznie łatwiejsze.

Schody bezpieczne i wygodne to takie, które nie są zbyt strome. Korzystając ze stromych schodów, czujemy się trochę jak na drabinie i cały czas obawiamy upadku. Jeżeli w domu nie da się zamontować klasycznych schodów w taki sposób, by nie były zbyt strome, warto pomyśleć o wyborze schodów kręconych. Konstrukcja na planie koła to idealne schody do małych pomieszczeń. Innym razem dobrze sprawdzą się też schody zabiegowe.

Kolejnym czynnikiem decydującym o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników schodów jest stabilność konstrukcji. Schody nie powinny się chwiać, trzeszczeć, uginać pod ciężarem osoby wchodzącej. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, trudno korzystanie ze schodów nazwać wygodnym.

Stopnie schodów wewnętrznych

Stopnie schodowe powinny być rozmieszczone w równych odległościach, dodajmy, że niezbyt dużych. Przeciętna wysokość wygodnych stopni to 15-17 cm. Stopnie muszą mieć też odpowiednią szerokość, tak by mieściła się na nich większa część stopy dorosłej osoby. Optymalna szerokość stopnia to 29-30 cm, ale nie zawsze da się te wartości utrzymać. Jeśli schody nie mają podstopnic, szerokość może być mniejsza, bo stopę i tak da się wygodnie postawić na stopniu.

Stopnie schodowe nie powinny być śliskie. Jeśli decydujemy się na płytki, albo kamień dekoracyjny, wybierzmy materiał o matowej powierzchni i wysokiej odporności na ścieranie. To samo dotyczy drewna – w przypadku schodów lakier o wysokim połysku nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Co do kształtu schodów, zaleca się, by był on prostokątny, ale dopuszcza również inne formy, np. schody ze stopniami kaczymi. Różną szerokość mają również stopnie schodów zabiegowych.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments