Strona głównaBiznesCzym powinny charakteryzować się dobre kosze miejskie?

Czym powinny charakteryzować się dobre kosze miejskie?

Uliczne kosze na śmieci to stały element miejskiego krajobrazu, podobnie jak tablice informacyjne, słupki parkingowe, ławki miejskie i szereg innych elementów zbiorczo nazywanych małą architekturą miejską. Większość z tych elementów ma pomóc w utrzymaniu porządku na ulicach, placach, skwerach czy w parkach. Kosze miejskie, w tym również kosze na psie odchody, są tutaj niezwykle pomocne, oczywiście pod warunkiem, że władze miasta zadbają o ich systematyczne opróżnianie.

Kosze uliczne i ich rozmieszczenie

Mała architektura miejska odgrywa dużą rolę w kształtowaniu krajobrazu miejskiego. Nawet w miejscach, w przypadku których trudno mówić o porządku urbanizacyjnym czy spójnej stylistyce budynków, elementy małej architektury pozwalają przestrzeń ulepszyć i uporządkować. Donice ze starannie dobraną roślinnością, drzewa zabezpieczone specjalnymi osłonami oraz ławki wykonane z dobrej jakości materiałów zdecydowanie podnoszą estetykę danego miejsca. Być może trudno w to uwierzyć, ale kosze miejskie także mają w tym swój udział. Jeśli są wykonane w podobnym stylu, co ławki i donice, tworzą razem spójną całość.

Kosze uliczne powinny być rozmieszczone w taki sposób, by zawsze znajdowały się w zasięgu wzroku, co oznacza, że odległości między nimi nie powinny być zbyt duże. W przeciwnym razie wielu przechodniów niestety zrezygnuje z poszukiwania kosza i pozostawi śmieć na ławce lub chodniku, a tego władze miasta chciałyby przecież uniknąć. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że mała architektura miejska nie powinna przysłaniać ważnych obiektów, zasłaniać znaków drogowych, ograniczać widoczności na chodnikach i ścieżkach rowerowych, ani utrudniać przemieszczania się po nich. Dlatego kosze uliczne nie mogą być montowane w przypadkowych miejscach.

Dobre kosze miejskie, czyli jakie?

Dobrze, jeśli kosze miejskie są spójne ze stylistyką innych rozmieszonych w pobliżu elementów małej architektury miejskiej. Jeśli mają być zamontowane na nowoczesnym osiedlu, gdzie dominuje określona kolorystyka, nie powinny wyłamywać się z tego schematu. Natomiast jeśli mają znaleźć się obok placu zabaw, mogą być wielobarwne.

Oczywiście wygląd kosza na śmieci to jeszcze nie wszystko. Najważniejsze, by był to produkt trwały. Kosze miejskie narażone są na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, dlatego powinny powstawać z materiałów odpornych na korozję, mróz, znaczne nasłonecznienie i wilgoć. Szczególnie dobrze sprawdzają się kosze betonowe, ale prawidłowo wykonane kosze metalowe również spełniają swoją funkcję. Kosze z betonu i metalu są przy tym znacznie bardziej odporne na akty wandalizmu, aniżeli kosze drewniane czy wykonane z tworzyw sztucznych.

Wysoka wytrzymałość i niskie koszty konserwacji

Trwałość koszy miejskich jest ich największą zaletą. Doskonale, jeśli produkt może przetrwać w niezmienionym stanie wiele lat. Ale bywa też tak, że kosz po latach użytkowania nadal jest w dobrym stanie, jednak przydałoby się lekkie odświeżenie poprzez nałożenie farby, czy też wymianę elementów montażowych itd. Istotne, by koszty konserwacji ulicznego kosza na śmieci nie były wysokie. Jeśli kosz zawiera wyjmowaną wkładkę, jej wymiana również nie powinna być kosztowna.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments