Strona głównaModaJakie są rodzaje kolczyków i czym się różnią?

Jakie są rodzaje kolczyków i czym się różnią?

Biżuterię możemy podzielić na wiele kategorii. Mamy biżuterię sztuczną i markową, biżuterię minimalistyczną i ekstrawagancką, biżuterię klasyczną i nowoczesną. Oczywiście oprócz tego biżuterię dzielimy na poszczególne rodzaje, czyli kolczyki, naszyjniki, bransoletki, pierścionki itd. Każdy z wymienionych typów biżuterii ulega dalszemu podziałowi. Przykładowo koczyki możemy podzielić ze względu na typ zapięcia.

Rodzaje kolczyków – podział ze względu na typ zapięcia

Kolczyki służą przede wszystkim do ozdabiania uszu. Oczywiście są osoby, które przekuwają także inne części ciała, np. nos, brwi, pępek, język, a nawet sutki. Natomiast w ofercie salonu jubilerskiego ważną pozycję zajmują pary kolczyków przeznaczone do zdobienia uszu. Mogą to być zarówno długie, bogato zdobione kolczyki odpowiednie do stylizacji wieczorowej, jak i mniejsze kolczyki, odpowiednie do użytku codziennego. Rozmiar, kształt i waga kolczyka w znacznej mierze wpływają na to, jakie biżuteria posiada zapięcie. Im większy i cięższy kolczyk, tym większe ryzyko, że zbyt delikatne zapięcie nie wytrzyma ciężaru i koczyk wypadnie z dziurki.

Kolczyki sztyfty

Najmniejsze kolczyki, czyli tzw. wkrętki, posiadają zapicie w formie sztyftu. Jest to prosty bolec, który przekłada się przez dziurkę w uchu, a następnie na jego końcówkę nakłada specjalną zatyczkę. Z uwagi na rodzaj zapięcia tego typu kolczyki nazywa się też po prostu sztyftami. Kolczyki ze sztyftem przyjmują zwykle niewielkie rozmiary i są komfortowe w noszeniu, dzięki czemu idealnie nadają się na co dzień.

Kolczyki na angielskie zapięcie

Kolejny rodzaj to kolczyki na angielskie zapięcie. Zwykle jest to biżuteria większych rozmiarów, nierzadko bogato zdobiona i kosztowna. Musi być dobrze chroniona przed przypadkowym uszkodzeniem lub zagubieniem. Zapięcie za pomocą małej metalowej zapadki jest łatwe i bezpieczne. Taki rodzaj zapięcia często posiadają kolczyki Swarovski. Zapadka nie odchyla się samoczynnie, zatem zgubienie tak zapiętego kolczyka zdarza się bardzo rzadko.

Bigiel otwarty i zamknięty

Kolczyki zapinane są również za pomocą bigla. Bigiel może być otwarty lub zamknięty. W obu przypadkach mamy do czynienia ze znacznie dłuższym i wygiętym sztyftem. Bigiel otwarty jedynie przekłada się przez dziurkę, natomiast bigiel zamknięty dodatkowo zaczepia o specjalny haczyk. Bieg otwarty to bardzo popularne zapięcie, szczególnie chętnie wykorzystywane przez producentów biżuterii sztucznej i stalowej. Natomiast złote kolczyki częściej wyposażone są w bigiel zamknięty.

Kolczyki przewlekane

Kolczyki przewlekane właściwie nie posiadają zapięcia. Mimo to dość dobrze utrzymują się na miejscu. Dlaczego? Ponieważ ich ciężar rozkłada się po równo po obu stronach dziurki. Zwykle są to kolczyki w formie cienkiego łańcuszka, który z jednej strony zakończony jest podłużną blaszką, ułatwiającą przewlekanie, natomiast z drugiej posiada element ozdobny. Kolczyki przewlekane są długie i optycznie wysmuklają szyję.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments