Strona głównaDom i OgródCzym są kominki z płaszczem wodnym?

Czym są kominki z płaszczem wodnym?

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego wkładu kominkowego, warto dobrze przemyśleć, w jakim miejscu stanie kominek, czym zostanie obudowany i w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Jeśli kominek ma służyć do ogrzania budynku i wody użytkowej, warto sprawdzić, jakie kominki z płaszczem wodnym są obecnie wysoko w rankingu.

Ogrzewanie kominkowe – zalety

Ogrzewanie domu za pomocą kominka być może nie jest najpopularniejszą metoda grzewczą, ale z pewnością sprawdza się w mniejszych budynkach, zwłaszcza gdy ktoś z domowników ma możliwość, by cały czas nadzorować proces spalania drewna. Ogrzewanie kominkowe jest ekonomiczne i ekologiczne, a z wielu względów również wygodne. Drewno to surowiec naturalny i odnawialny, do tego łatwo dostępny. Użytkowanie drewna opałowego nie jest krytykowane przez ekologów. Zwłaszcza, że spalanie drewna nie powoduje znacznego zanieczyszczenia powietrza. Oczywiście pod warunkiem, że korzystamy z drewna zdrowego i suchego. W przypadku kominka istotny jest również gatunek drewna – najlepiej sprawdzają się drzewa liściaste.

Jedną z zalet kominków jest również to, że są ozdobą pomieszczenia. W przeciwieństwie do mało urodziwych kotłów grzewczych, które umieszcza się w kotłowni, kominki stoją w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu, jakim jest salon albo otwarty hol. Kominek pełni funkcję użytkową, ale jest przy tym dużą i znaczącą dekoracją. Nadaje pomieszczeniu charakteru i tworzy w nim przyjemną atmosferę.

Kominek jako podstawowe źródło ciepła

Przypadki, w których inwestorzy większą wagę przywiązują do wyglądu urządzenia, aniżeli do jego sprawności, wcale nie są rzadkością. Wiele osób chce mieć w domu kominek, bo jest to modne i poprawia estetykę pomieszczenia. Kominek uruchamiany jest sporadycznie, po to by uprzyjemnić zimowy wieczór. Faktem jest natomiast, że wiele dostępnych na rynku urządzeń śmiało można wykorzystać do ciągłego ogrzewania budynku. Dobrze dobrany kominek sprawdza się jako podstawowe źródło ciepła. Warunek jest taki, że kominek musi być połączony z systemem dystrybucji gorącego powietrza, albo z istniejącą instalacją wodną. Do ogrzewania wody pompowanej do grzejników, a także wody użytkowej, służą waśnie kominki z płaszczem wodnym.

Kominki domowe wyposażone we wkład wodny

Wkłady z płaszczem wodnym to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na sprawne i ekonomiczne ogrzewanie domu za pomocą kominka. Wkłady z płaszczem wodnym ogrzewają wodę, która następnie trafia do grzejników, czy też zasila ogrzewanie podłogowe. Ogrzana woda może być także wykorzystana w celach użytkowych, czyli do kąpieli, zmywania naczyń, prania ręcznego itd.

Płaszcz wodny to pro prostu specjalna osłona ze ściankami, pomiędzy którymi krąży woda. Woda w zbiorniku jest podgrzewana, a po podgrzaniu trafia do dalszej dystrybucji. Wodę ogrzewają spaliny, powstające w procesie spalania drewna. Chcąc ogrzać cały budynek, musimy kupić wkład kominkowy z płaszczem wodnym o odpowiedniej mocy i sprawności. Musimy także zadbać o fachowy montaż urządzenia. W tym celu należy zatrudnić specjalistów z uprawnieniami.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments