Wygodne i bezpieczne schody to niezbędny element każdego wysokiego budynku. Oczywiście schody, jaki spotykamy w domach jednorodzinnych, różnią się od tych, z jakich korzystamy w urzędach, biurowcach i szkołach. Przede wszystkim mają bardziej dekoracyjny charakter. Nierzadko są też znacznie węższe i lżejsze w formie. Na wymiary schodów szczególną uwagę zwracają zwłaszcza ci, którzy muszą je umieścić w niewielkim pomieszczeniu.
Schody do małych pomieszczeń – jakie wybrać?
Małe pomieszczenia bywają trudne w aranżacji, zwłaszcza jeśli trzeba pomieścić w nich sporo mebli, a w ścianach znajdują się więcej niż dwa otwory drzwiowe i okienne. Montaż schodów w małym pomieszczeniu to nie lada wyzwanie. W skrajnych przypadkach każdy centymetr jest na wagę złota, więc rezygnacja z okazałych konstrukcji to konieczność. Masywne schody żelbetonowe nie zmieszczą się w małym pomieszczeniu, a jeśli się zmieszczą, zajmą zbyt dużo miejsca, przez co pomieszczenie straci funkcjonalność i ładny wygląd.
Do małych pomieszczeń najlepsze będą schody o lekkiej, minimalistycznej konstrukcji. Najlepiej takie, które w razie potrzeby da się wymontować i wymienić na inny model. Schody stosunkowo niedrogie, a jednak stabilne, trwałe i atrakcyjne pod względem wizualnym. Wymienione warunki najlepiej spełniają schody młynarskie z drewna, a także schody modułowe o metalowej konstrukcji i drewnianych stopniach. Wartym przemyślenia rozwiązaniem są również schody kręcone.
Schody drewniane do niewielkich pomieszczeń
Schody drewniane wykonuje się z określonych gatunków drewna. Wszystko po to, by były stabilne i trwałe, a stopnie nie uległy wytarciu i odkształceniom. Oczywiście spore znaczenie ma tutaj jakość środków użytych do zabezpieczania i koloryzacji drewnianej powierzchni, niemniej najważniejsza jest twardość i odporność na uszkodzenia mechaniczne samego drewna.
Drewno może posłużyć do wykonania okazałych schodów wachlarzowych, schodów zabiegowych, a także schodów prostych, w tym młynarskich. Jeśli chodzi o schody młynarskie z drewna, mają one bardzo prostą formę i rzeczywiście przywodzą na myśl konstrukcje wykorzystywane w przeszłości w młynach. Schody nie są zabudowane, nie mają podstopnic, dlatego konstrukcja jest lekka, a całość przyjmuje stosunkowo niewielkie rozmiary. Warto również dodać, że schody młynarskie mogą być mniej lub bardziej strome. Jeśli jednak strome schody młynarskie nie wchodzą w grę, rozwiązaniem będą schody modułowe lub spiralne.
Schody modułowe w domach jednorodzinnych
Schody modułowe oparte na metalowej konstrukcji to rozwiązanie które dobrze sprawdza się w niewielkich, ale dwupoziomowych lokalach gastronomicznych, a także w dwupoziomowych mieszkaniach w budynku wielorodzinnym. Niemniej schody modułowe coraz większą popularnością cieszą się również wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Dotyczy to przede wszystkim budynków niewielkich, w których nie ma miejsca na masywne schody.
Recent Comments