Strona głównaPoradyList przewozowy do UK – co musi zawierać?

List przewozowy do UK – co musi zawierać?

Wielka Brytania zrezygnowała z członkostwa w Unii Europejskiej i tym samym stała się dla krajów należących do Wspólnoty Europejskiej państwem trzecim. Od tego wydarzenia minęło już sporo czasu, dlatego zdążyliśmy przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Oczywiście najtrudniej mieli sami Brytyjczycy, zwłaszcza ci, którzy często wyjeżdżali z Anglii w kierunku wschodnim i prowadzili wymianę handlową z państwami europejskimi. Do zmian musieli przyzwyczaić się także Polacy, którzy od lat sprowadzają towary z Wielkiej Brytanii, albo to właśnie tam wysyłają swoje produkty.

Umowa pomiędzy Unią a Wielką Brytanią

Opuszczając Wspólnotę Europejską, Wielka Brytania podpisała tzw. umowę wyjścia. Bez niej mielibyśmy do czynienia z twardym brexitem, co nie byłoby korzystne dla żadnej ze stron. Twardy brexit mógł wywołać powszechny chaos, na szczęście do takiej sytuacji nie doszło. Umowa została rozwiązana, stosunki pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską uregulowane, a przez jakiś czas, w związku z okresem przejściowym, wszystko mogło funkcjonować na niemal takich samych zasadach, jak dotychczas. Okres przejściowy pozwolił na stopniowe wprowadzanie zmian, zwłaszcza jeśli chodzi o przepływ towarów przez granicę unijno-brytyjską.

Opłaty celne na granicach – co warto wiedzieć?

Większość towarów przewożonych z Unii do Wielkiej Brytanii i w przeciwnym kierunku ma naliczone cło zerowe. Ale mimo iż opłaty są niskie, a nierzadko zerowe, zachodzi potrzeba dopełnienia formalności celnych. Na granicy odbywa się odprawa celna, kontrolowane są towary, pojazdy i kierowcy. Swego czasu procedurę znacznie wydłużały kontrole związane z pandemią COVID-19.

W tej chwili pandemia nieco odpuściła, a wiele spraw związanych z przewozem towarów można załatwić przez Internet, dlatego kontrole na granicach właściwie nie powodują opóźnień w dostawach towarów. Niemniej do każdej przesyłanej paczki trzeba przygotować stosowną dokumentację, na czele z deklaracją celną. W tym celu wartko skorzystać z pomocy agencji celnej. Właściwie nie ma znaczenia, czy będzie to agencja celna w UK, czy w Polsce, ponieważ profesjonalni agenci celni zajmują się sprawami związanymi zarówno z eksportem, jak i importem towarów przez zewnętrzną granicę Unii Europejskiej.

Eksport do Anglii – list przewozowy do UK

Do Wielkiej Brytanii trafiają najróżniejsze przedmioty, przy czym zdecydowana większość to produkty przeznaczone na sprzedaż, produkty wysyłane przez duże firmy. Oczywiście osoby prywatne również mogą wysyłać do Anglii paczki, wypełniając przy tym stosowany list przewozowy do UK. Jak to zrobić? Wiele informacji można znaleźć w Internecie, wpisując w wyszukiwarkę hasła odprawa tranzytowa w Anglii, eksport do Anglii, odprawa celna Anglia itp.

W tej chwili, chcąc wysłać paczkę do Anglii, należy załączyć fakturę z odpowiednim numerem EORI, określić kraj pochodzenia towaru, zamieścić jego szczegółowy opis i kod HS oraz wpisać na fakturze wartość towaru zgodną ze stanem faktycznym. Koniecznie należy zawrócić uwagę na prawidłowe dane odbiorcy i nadawy przesyłki. Oczywiście niezależnie od tego wszystkiego skrupulatnie wypełniamy dokumentację celną.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments