Strona głównaDom i OgródPanele winylowe – jak powinien przebiegać ich montaż?

Panele winylowe – jak powinien przebiegać ich montaż?

Panele winylowe już od kilku sezonów stanowią świetną alternatywę dla konwencjonalnych podłóg drewnianych oraz mających trwałe miejsce w ofercie paneli podłogowych. Nic w tym dziwnego, tym bardziej że zarówno prezencją, jak i wytrzymałością nie ustępują niczym tym dwóm pozostałym pozycjom. Jeśli chodzi o wytrzymałość uzyskują najlepsze rezultaty. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, i w zasadzie nie są podatne na działanie wilgoci. Możemy więc dzięki nim uzyskać świetny rezultat wizualny. Kładąc winylową podłogę w każdym pomieszczeniu zwiększymy optycznie całe wnętrze.

Wprawdzie profesjonalne ekipy montażowe położą sprawnie i precyzyjnie tego rodzaju podłogę, to przy odrobinie umiejętności technicznych możemy to zrobić we własnym zakresie. Wystarczy wybrać właściwe panele i stosować się do kilku podstawowych zasad.

Panele winylowe – przygotowanie montażu

Podłoże, na którym planujemy położyć podłogę musi wystarczająco mocne, pozbawione pyłu oraz pęknięć i oczywiście równe. Należy je także dokładnie wysuszyć. Pod panelami może więc znajdować się różnego rodzaju podłoże od nowej wylewki, wyrównanej masą szpachlową, przez wykładzinę PVC musi być ściśle powiązana z podłożem), linoleum, kauczuk, laminat, wykładzinę dywanową, podłogę drewnianą czy płytki ceramiczne. W każdym z tych przypadków obowiązuje zasada idealnego wyrównania powierzchni oraz wyczyszczenia ze wszelkich zabrudzeń typu tłuszcz czy olej.

Montaż podłogi winylowej – system click

W pierwszej kolejności należy położyć odpowiednią folię pod panele. Folia polietylenowa zabezpieczy podłogę przed wilgocią. Kolejną warstwę stanowi folia, która charakteryzuje się właściwościami izolatora akustycznego. Możemy też zdecydować się na folię, która łączy zalety ich obu.

Należy też zdecydować się w jaki sposób będą układane panele. W zależności od naszych indywidualnych upodobań możemy ułożyć panele pod światło lub ze światłem. Jest to wyłącznie kwestia własnych preferencji. Możemy już przejść do ułożenia pierwszego rzędu podłogi. Jest to niezwykle ważne i musi być wykonane bardzo precyzyjnie. Drugi rząd i kolejne układamy zawsze w ten sam sposób co pierwszy i od tej samej strony. Dobrą praktyką, a w zasadzie koniecznością, jest układanie kolejnych paneli od strony folii. W innym wypadku możemy zabrudzić, a nawet uszkodzić podłogę. Warto też zakończyć układanie tego samego dnia.

Najwięcej pracy musimy włożyć w układanie paneli w miejscach takich jak progi drzwiowe, rury centralnego ogrzewania czy narożniki. W przypadku tych przestrzeni należy precyzyjnie odmierzyć miejsce, które następnie przytniemy do odpowiednich rozmiarów. Jeśli układanie mamy już za sobą należy usunąć kliny instalacyjne. Podłoga ułożona więc można przejść do układania listew przypodłogowych.

Jak widać układanie paneli winylowych nie różni się w zasadzie od układania tradycyjnych już paneli laminowanych. Montaż jest niezwykle uproszczony, a system click jeszcze bardziej upraszcza całą procedurę.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments