Strona głównaDom i OgródPellet producent – dobrej jakości opał prosto od producenta

Pellet producent – dobrej jakości opał prosto od producenta

Gromadzenie opału na zimę powinno rozpocząć się na tyle wcześnie, by dom był przygotowany na pierwsze przymrozki, które mogą zdarzyć się już w październiku. Oczywiście nie ma obowiązku jednorazowego robienia zapasów na całą zimę, bo opał można sukcesywnie dokupować w kolejnych miesiącach. Niemniej opał kupowany latem i wczesną jesienią jest zwykle tańszy, aniżeli paliwo kupowane w trakcie sezonu grzewczego. Poza tym im wcześniej zainteresujemy się tym tematem, tym więcej mamy czasu na przetestowanie opału pochodzącego z różnych źródeł. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę hasło pellet producent, przekonamy się, że wielu producentów oferuje sprzedaż pojedynczych worków pelletu do testów.

Jak rozpoznać pellet dobrej jakości?

Jeżeli zdecydujemy się na zakup pelletu do testów, będziemy mogli sprawdzić, w jaki sposób opał się spala, co pozwoli na uniknięcie problemów w trakcie sezonu grzewczego. Kupowanie z niepewnych źródeł dużych ilości pelletu tylko ze względu na niską cenę nie ma żadnego sensu. Lepiej wcześniej sprawdzić, czy możemy mówić o paliwie dobrej jakości, a dopiero wtedy, gdy pellet pozytywnie przejdzie testy, zdecydować się na zakup większej ilości opału.

Pellet dobrej jakości spala się równo i długo, co oznacza, że nie spieka się i nie wytwarza zbyt dużych ilości popiołu. Tym samym zapewnia ekonomiczne ogrzewanie budynków, bo w piecu spala się niemal wszystko, co zostało dostarczone we worku – nie mamy do czynienia z marnowaniem granulatu, który nie chce się palić i tworzy spieki żużlowe. Poza tym dobry pellet nie wytwarza nieprzyjemnych zapachów, nie strzela, nie kopci. W pomieszczeniu, w którym znajduje się piec na pellet, powinien unosić się jedynie zapach palonego drewna. Dobry pellet jest paliwem czystym, co oznacza, że nie powoduje powstawania kurzu i czarnych osadów, co jest charakterystyczne dla węgla. Jeśli do paliwa nie zostały dodane żadne sztuczne domieszki, w kotłowni możemy nawet suszyć prawnie bez obaw o powstanie zabrudzeń czy brzydkiego zapachu.

Jakich danych o biomasie dostarcza pellet producent?

Testy w domowych warunkach są bardzo ważne, ale jeszcze przed zakupem pelletu do testów powinniśmy dokonać selekcji producentów biomasy. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto sprawdzić, co o swoim produkcie mówi producent pelletu. Powinien podać wszelkie podstawowe parametry, takie jak kaloryczność, wilgotność i zawartość popiołu. Oczywiście nie bez znaczenia jest również informacja na temat procesu produkcyjnego. Najlepiej, jeśli pellet powstaje z surowca gromadzonego w tym samym zakładzie produkcyjnym (firma prowadzi zarówno tartak, jak i produkcję pelletu), tak jak pellet Tarskolhttps://pellet-tarskol.com. Jeśli producent pelletu dysponuje własnym surowcem, doskonale wie, w jaki sposób został zabezpieczony i czy rzeczywiście pochodzi drewna zdrowego i niezanieczyszczonego.

Jak sama nazwa wskazuje, surowcem przeznaczonym do produkcji pelletu drzewnego są odpady drzewne, takie jak zręby i wióry. Nie powinny trafiać do nich kawałki kory ani opiłki metalu pochodzące z narzędzi wykorzystywanych do cięcia i obróbki drewna. Dobry pellet producent nie dodaje do nich żadnych klejów, lepiszczy ani materiałów drewnopodobnych.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments