Strona głównaDom i OgródAranżacje kominków – pomysły na kominek w salonie

Aranżacje kominków – pomysły na kominek w salonie

Decyzję o budowie kominka należy podjąć jak najwcześniej, co pozwoli na uniknięcie wielu problemów w przyszłości. Należy pamiętać, że montaż kominka wymaga solidnego podłoża, ale i dostatecznej ilości miejsca. Poza tym kominek musi znajdować się tuż obok przewodów kominowych. Jeśli montaż urządzenia zaplanujemy na etapie powstawania projektu budowlanego, w późniejszym czasie nie będziemy musieli zastanawiać się, gdzie umieścić urządzenie i jak dostać się do komina. Jeśli wkład kominkowy stanie w dogodnym miejscu, możliwe będzie dowolne zaaranżowanie kominka. A jakiego rodzaju aranżacje kominków są w tej chwili najmodniejsze?

Kominek w salonie

Zwyczajowo kominek montowany jest w salonie. Oczywiście może zdarzyć się tak, że urządzenie pojawi się w jadalni, a nawet w sypialni, ale najczęściej zdobi najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w domu, czyli salon, zwany też pokojem dziennym. Salon pełni w domu dwie ważne funkcje. Po pierwsze jest tym pomieszczeniem, w którym gromadzą się domownicy, by wspólnie spędzić czas, obejrzeć telewizję, odpocząć. Kominek zdecydowanie pomaga w budowaniu przyjemnej, rodzinnej atmosfery. Obserwowanie tańczących płomieni działa relaksacyjnie, odpręża, pozwala zapomnieć o troskach dnia codziennego. Z drugiej strony salon jest miejscem, do którego zapraszamy gości. Dlatego powinien wyglądać estetycznie, wręcz elegancko. Osiągnięcie takiego efektu jest znacznie łatwiejsze, jeśli w salonie stanie kominek z nowoczesną obudową.

Aranżacje kominków – od czego zacząć?

Jeśli decyzja o budowie kominka została podjęta, wiemy, w którym miejscu zostanie zamontowany i ile mniej więcej zajmie miejsca, przychodzi pora na wybór wkładu kominkowego oraz materiału na obudowę. Na rynku dostępne są wkłady kominkowe różnego typu, ale nowoczesne aranżacje kominków zakładają wykorzystanie wkładów stalowych. Wkłady stalowe mają prostą formę, gładkie ścianki i są znacznie lżejsze od żeliwnych, dlatego pasują do stylistyki każdego wnętrza, ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnego salonu.

Nowoczesny wkład kominkowy

Wkład kominkowy może być przeszklony z jednej, dwóch, a nawet z trzech stron. W dużej mierze od ilości przeszkleń uzależnione są możliwości montażowe. O ile kominek z jedną szklaną ścianką można niemal całkowicie ukryć w ścianie, o tyle kominek z trzema szybami będzie z tej ściany wystawał. Z tego względu kominki przeszklone z trzech stron często umieszcza się przy pokaźnym słupie ustawionym pośrodku salonu. W słupie ukryte są przewody kominowe. Natomiast kominek z dwiema szybami śmiało można nazwać kominkiem narożnym i taką też najczęściej pełni funkcję.

Aranżacje kominków – z czego wykonać obudowę wkładu kominkowego?

Obudowę wkładów kominkowych wykonuje się z różnych materiałów, począwszy od betonu i cegły, poprzez efektowny kamień naturalny, skończywszy na obudowie z kamienia polnego. W najnowszych aranżacjach zdecydowanie przeważają obudowy z lekko połyskliwych, gładkich płyt kamiennych. Granit, marmur i kwarc to najlepsze materiały na odbudowę kominkową. Są nie tylko bardzo efektowne, ale i odporne na działanie wysokich temperatur, trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments