Strona głównaPoradyPodłogi winylowe – czym są i gdzie je kupić?

Podłogi winylowe – czym są i gdzie je kupić?

Podłogi winylowe to innymi słowy panele winylowe, które stały się w ostatnich latach jednym z najpopularniejszych materiałów na posadzkę. Wykorzystać je możemy w praktycznie każdym stylu wnętrz, od nowoczesnego i minimalistycznego, aż po tradycyjny i rustykalny. Podłogi winylowe charakteryzują się przede wszystkim tym, że są proste w montażu, trwałe, a także bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i fizyczne. Dodatkowo mają szeroką ofertę wizualną. Możemy na przykład kupić takie panele, które doskonale imitują płytki kamienne, drewniane deski lub nawet płytki ceramiczne. Podłogi winylowe to idealne rozwiązanie, które zastępuje płytki w łazience czy kuchni. Są odporne na wilgoć, dlatego w tych pomieszczeniach taka podłoga sprawdzi się doskonale. Dodatkowo powierzchnia tych paneli jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości.

Podłogi winylowe z PVC a panele laminowane. Jak wygląda montaż paneli?

Podłogi winylowe z PVC są bardzo dobrym materiałem na posadzkę. Są estetyczne i funkcjonalne, a dodatkowo o wiele prostsze w montażu niż panele laminowane. Do montażu paneli winylowych wystarczą nam tylko nasze umiejętności, niepotrzebne są specjalistyczne narzędzia czy wiedza fachowca.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze podłogi winylowej

Wybierając panele winylowe, powinniśmy zwrócić uwagę na ich klasę użyteczności. W przypadku winylu mamy podział na trzy główne klasy. Klasa 2 to panele przeznaczone do domów i mieszkań, klasa 3 jest dedykowana budynkom użyteczności publicznej, a klasa 4, która jest najrzadziej spotykana, a jest przydzielona tylko do zastosowań przemysłowych. Te klasy dzieli się na kolejne 3 podkategorie, z których klasa 1 oznacza niskie, klasa 2 średnie, a klasa 3 najwyższe natężenie ruchu. Przykładowo panele winylowe klasy 23 będą idealne do wnętrz mieszkalnych, gdzie występuje duże natężenie ruchu (kuchnia czy korytarz). Z kolei klasa 31 to panele winylowe przeznaczone są do wnętrz publicznych o niskim natężeniu ruchu.

Panele winylowe dodatkowo dzieli się jeszcze na klasę ścieralności AC, którą sprawdza się na podstawie testu Tabera. Badanie polega na sprawdzeniu, ile czasu papier ścierny potrzebuje, aby zetrzeć wierzchnią warstwę paneli. Wyróżnia się tutaj trzy klasy:

  • AC3 IP do 2000,
  • AC4 IP do 4000,
  • AC5 IP do 6000.

Wybierając panele winylowe, nie kierujmy się najlepszymi parametrami produktu, lecz dobierajmy je pod kątem miejsca przeznaczenia. Panele powinny być trwałe i przystosowane do danych warunków.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments