Strona głównaDom i OgródTani pellet, czyli jaki?

Tani pellet, czyli jaki?

Ogrzewanie pelletem uznawane jest w tej chwili za jedną z najwygodniejszych metod grzewczych stosowanych w budynkach jednorodzinnych. Pellet jest paliwem łatwym w transporcie i przechowywaniu, a kotły przeznaczone do jego spalania charakteryzują się prostą, intuicyjną obsługą. Do tego pellet nie brudzi, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu i nie wpływa negatywnie na jakość powietrza. Dlatego coraz więcej domowych użytkowników decyduje się na montaż kotłów na biomasę, jednocześnie szukając źródeł, z których będą mogli nabyć tani pellet.

Pellet a inne materiały opałowe

Jest wiele powodów, dla których pellet zyskuje coraz większą popularność. Kilkanaście lat temu wielu obawiało się, czy opał z wiórów drzewnych będzie w stanie zapewnić efektywne ogrzewanie budynku. Dziś cenimy go za wysoką kaloryczność i czystość niespotykaną w przypadku innych paliw. Pellet nie brudzi, nie wydziela przykrych zapachów, nie pyli. Ale nie tylko to wyróżnia go na tle innych materiałów opałowych. Pellet jest paliwem ekologicznym, powstałym z biomasy, czyli produktów i odpadów pochodzących z produkcji rolnej czy leśnej. Drewno jest materiałem odnawialnym, a jeśli dodamy do tego informację, że drzewa nie są ścinane specjalnie z myślą o pellecie, paliwo to zyskuje uznanie w oczach wszystkich, którzy troszczą się o środowisko. Do produkcji pelletu wykorzystuje się pozostałości po obróbce drewna – zręby i wióry, czyli po prostu odpady drzewne, które normalnie nie zostałyby do niczego zużyte.

Korzystanie z kotłów na pellet jest bardzo wygodne. Większość z nich wyposażona jest w funkcję automatycznego rozpalania. Domownicy nie muszą pilnować ognia i dorzucać opału do paleniska. Wszystko dzieje się automatycznie. Wystarczy raz na kilka dni sprawdzić, ile pelletu znajduje się w pojemniku, z którego podajnik pobiera odpowiednią ilość opału i od czasu do czasu opróżnić popielnik. W przypadku innych materiałów opałowych nie jest to takie proste.

Tani pellet, czyli jaki?

Pellet zapewnia ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie domu. Co należy rozumieć przez ekonomiczne ogrzewanie? Czy to oznacza, że pellet jest tani? Nie do końca, ponieważ węgiel czy drewno opałowe są materiałami znacznie tańszymi. Tona ekogroszku też kosztuje nieco mniej niż tona pelletu, chociaż sporo zależy tutaj od producenta i od jakości opału. Dlaczego zatem w odniesieniu do pelletu mówimy o ekonomicznym ogrzewaniu? Przede wszystkim dlatego, że jest to paliwo wysokokaloryczne, charakteryzujące się wyższą wartością opałową aniżeli wymienione wyżej paliwa. Oznacza to, że do ogrzania domu zużyjemy mniej pelletu niż innych materiałów opałowych.

Skąd pozyskać tani pellet?

Ceny pelletu są zróżnicowane, niekiedy zależne od regionu, dlatego niektórzy zamawiają opał nawet z drugiego końca Polski. Jest to opłacalne zwłaszcza wtedy, gdy zamawiamy większe ilości. Oczywiście przy zakupie pelletu nie należy kierować się wyłącznie ceną. Cena za tonę pelletu jest jednym z czynników mających wpływ na decyzję zakupową, ale najważniejsza zawsze jest jakość paliwa. Wyjątkowo tani pellet z niepewnego źródła niekoniecznie będzie dobrym wyborem.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments