Przygotowania do uruchomienia produkcji obejmują szereg czynności, które w dalszej perspektywie pozwolą na sprawne wytwarzanie produktów na podstawie opracowanego projektu. Planowanie produkcji wymaga m.in. uzgodnienia asortymentu i ilości wyrobów gotowych, ale także rozłożenia produkcji w czasie. Ważnym elementem przygotowań do procesu produkcyjnego jest prototyp. Co to są prototypy?
Panowanie produkcji a przygotowanie prototypu
Tworząc plany dotyczące produkcji, należy wziąć pod uwagę specyfikę wyrobów, jakie zamierzamy produkować, terminy rozpoczęcia i zakończenia produkcji dla każdego wyrobu oraz czynności składające się na proces wytwarzania w porządku chronologicznym. Wszystko po to, by udało się w terminie zrealizować plan sprzedażowy i osiągnąć planowane zyski.
Proces przygotowania produkcji można podzielić na kilka faz. Zwykle mówi się o siedmiu fazach, gdzie fazę pierwszą stanowią badania marketingowe i rynkowe dostarczające danych na temat popytu na dany wyrób. W której fazie wykonuje się prototypu? Otóż wykonanie prototypu to końcowa czynność fazy drugiej, nazywanej przygotowaniem konstrukcyjnym produkcji.
Co to są prototypy?
Zgodnie z definicją prototyp to pierwszy, wykonany według dokumentacji model maszyny lub urządzenia. Prototyp, jeśli jest udany, stanowi podstawę do dalszej produkcji, zatem śmiało można określić go mianem pierwowzoru. Oczywiście prototypy nie odnoszą się wyłącznie do sprzętu mechanicznego. Prototypy tworzy się również w elektronice (prototypy obwodów, płytek PCB), branży IT (prototypy programów komputerowych), czy branży rozrywkowej (prototypy gier). Prototypy wykonywane są w celu zademonstrowania wyglądu i działania przedmiotu i określenia zdolności do budowy urządzenia docelowego. Jeśli prototyp działa poprawnie i nie jest konieczne wprowadzanie zmian w projekcie, można przystąpić do uruchomienia procesu produkcji.
Tworzenie prototypów a spójna praca członków zespołu
Skoro powiedzieliśmy już, co to są prototypy i jak ważną rolę odgrywają w procesie przygotowania produkcji, musimy też powiedzieć nieco o zespole projektowym. Otóż nie każdy członek zespołu w równym stopniu bierze udział w przygotowaniu projektu. Zdarza się, że dana osoba pracuje nad nim wyłącznie na początku, albo została jej powierzona jakaś część projektu. Cały zespół z efektami swojej pracy może zapoznać się właśnie wtedy, gdy powstanie prototyp. Wykonywanie prototypów pozwala uspójnić poziom wiedzy i zrozumienia koncepcji przez członków zespołu projektowego.
Prototypy to wczesne wersje projektowanych rozwiązań. Członkowie zespołu mogą te rozwiązania testować i oceniać, jednocześnie zastanawiając się nad koncepcją dalszego rozwoju produktu. Jeśli zespół uzna, że prototyp wymaga udoskonalenia, zmiany wprowadza się przed uruchomieniem linii produkcyjnej, co pozwala na oszczędność kosztów. Prototypowanie jest szybkie i tanie w realizacji również dlatego, że wykorzystuje szybkie, zastępcze rozwiązania. Rozwiązania te można testować
i udoskonalać tak długo, aż zespół projektowy będzie przekonany co do słuszności opracowanej koncepcji.
Recent Comments