Strona głównaStyl życiaW jakim wieku przebijać uszy?

W jakim wieku przebijać uszy?

Na przekłuwanie uszu decydują się przede wszystkim przedstawicielki płci pięknej, choć zdarza się, że i mężczyźni sięgają po tę formę zdobienia ciała. Przekłute uszy dają możliwość noszenia najróżniejszych kolczyków, począwszy od kółek różnej wielkości, poprzez niewielkie wkrętki, skończywszy na długich, masywnych ozdobach. Na noszenie różnorakich kolczyków mogą pozwolić sobie przede wszystkim dorosłe kobiety. Dziewczynki noszą skromniejszą biżuterię, bo jest wygodniejsza i bezpieczna w użytkowaniu. Jeśli mówimy o kwestii bezpieczeństwa, w jakim wieku przebijać uszy, by było to źródłem radości, a nie niepotrzebnego stresu?

Przekłuwanie uszu niemowlętom

Niektórzy rodzice decydują się na przebicie uszu dziewczynkom, które nie ukończyły nawet pierwszego roku życia. Maluch nie jest świadomy tego, co się z nim dzieje, dlatego cała procedura postępuje bardzo szybko. Ale zastanówmy się, czy dziecku w tym wieku kolczyki rzeczywiście są potrzebne? Absolutnie nie. Niemowlę z kolczykami w uchu być może wygląda pociesznie, ale na dłuższą metę noszenie takich ozdób nie jest dla niego wygodne. Niemowlę dużo śpi, a w czasie leżenia kolczyki wgniatają się w główkę, powodując dyskomfort. Poza tym dziecko może zahaczyć o coś kolczykiem i spowodować bolesne obrażenia ucha. Jeśli kolczyk wypadnie przy tym z dziurki, niczego nieświadomy maluch może go włożyć do buzi i połknąć. Dlatego też z przebijaniem uszu warto poczekać na lepszy moment. Zwykle następuje on wówczas, gdy dziecko uczęszcza do przedszkola. Wówczas wiele dziewczynek zaczyna domagać się przebicia uszu, bo zauważa kolczyki u koleżanek.

Przekłuwanie uszu kilkuletniemu dziecku

W jakim wieku przebijać uszy? O przekłuciu uszu warto pomyśleć wtedy, gdy dziecko samo się tego domaga. Dziewczynki chcą nosić kolczyki, bo widzą, że nosi je mama, księżniczki z bajek i koleżanki z przedszkola. Oczywiście początkowo dziecko nie powinno nosić zbyt dużych, ciężkich, wiszących kolczyków. Nie chodzi tylko o konieczność wygojenia się dziurek. Także potem nie należy sięgać po ozdoby, które są dla dziecka niewygodne, przeszkadzają w zabawie, zahaczają o włosy i odzież, powodując znaczny dyskomfort. W niektórych sytuacjach niewskazane są nawet kolczyki wkrętki. W niektórych przedszkolach rodzice proszeni są o to, by dzieci nie przychodziły do placówki w biżuterii.

W jakim wieku przebijać uszy i jak się do tego przygotować?

Jeśli uznamy, że nasze dziecko jest wystarczająco dojrzałe, by móc nosić kolczyki, warto odwiedzić z nim sklep z kolczykami. Być może któryś model wpadnie dziecku w oczy na tyle mocno, że nie będzie chciało zdjąć kolczyków nawet wtedy, gdy po przekłuciu uszu pojawią się niewielkie dolegliwości bólowe. Świeże dziurki w uszach mogą początkowo lekko szczypać czy pobolewać, ale kolczyków nie wolno wówczas wyjmować. Łatwiej będzie wytłumaczyć to dziecku, gdy jego uszu ozdobią upatrzone przez nie kolczyki.

Przekłuwanie uszu można przeprowadzić w salonie kosmetycznym albo w salonie piercingu. Ważne, by zabieg wykonywała doświadczona osoba z odpowiednim podejściem do dzieci.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments