Wkład kominkowy nazywany jest sercem kominka, bo rzeczywiście to tam odbywa się proces spalania opału, który daje możliwość ogrzewania pomieszczeń. Wkład kominkowy odpowiada za sprawne działanie kominka, przez co nierzadko nazywany jest po prostu kominkiem. Taki wkład wymaga podłączenia do przewodów kominowych i obudowania za pomocą niepalnych lub trudnopalnych materiałów.
Jak wygląda wkład kominkowy?
Dawnej sporym zainteresowaniem cieszyły się kominki z otwartym paleniskiem. Dziś coraz trudniej spotkać je w budynkach mieszkalnych. Większość osób wie, jak wgląda taki kominek, bo to stały element bożonarodzeniowych filmów. W budowanych dzisiaj domach jego miejsce zajmują nowoczesne wkłady kominkowe, które uznaje się za rozwiązanie znacznie bardziej wygodne i bezpieczne.
Co to jest wkład kominkowy? Budowa wkładu
Wewnątrz wkładu kominkowego znajduje się palenisko, czyli miejsce spalania opału. Dookoła paleniska znajdują się odporne na działanie wysokich temperatur ścianki, a z przodu przeszklone drzwiczki. Oczywiście dopuszczalne są również inne konfiguracje, wkłady przeszklone z dwóch, a nawet trzech stron, niemniej klasyczny wkład kominkowy posiada jedne, usytuowane w przedniej części drzwiczki. U góry znajduje się czop z otworem, do którego należy podłączyć przewody kominowe.
Innowacyjne wkłady kominkowe
Wkłady kominkowe mogą być wyposażone w dodatkowe mechanizmy i systemy. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, czyli takie, które posiadają specjalny płaszcz, przez który przepływa woda i w tym czasie nagrzewa się do temperatury optymalnej do mycia czy sprzątania. Większość wkładów kominkowych umożliwia również podłączenie systemu dystrybucji gorącego powietrza, dzięki czemu może ogrzewać kilka pomieszczeń w budynku, a nawet cały niewielki dom. Ponadto wkłady kominkowe o najnowocześniejszej konstrukcji mogą posiadać regulator ciągu, który reguluje dopływ świeżego powietrza. Ciekawym rozwiązaniem w nowoczesnych wkładach kominkowych jest również system czysta szyba.
Co to jest wkład kominkowy? Wkłady żeliwne i stalowe
Wkład kominkowy znajduje się we wnętrzu kominka wybudowanego tuż przy ścianie lub częściowo ukrytego w murze. Wkład podłączany jest bezpośrednio do wylotu spalin, bez względu na to, czy mówimy o wkładzie żeliwnym, czy też spalinowym. Na polskim rynku dostępne są wkłady stanowiące żeliwny odlew, jak i wkłady stalowe, wypełnione wewnątrz szamotem. Wkłady żeliwne są nieco tańsze, ale oferują mniej możliwości konstrukcyjnych. Natomiast dzięki wkładom stalowo-szamotowym możliwe jest wybudowanie kominka na miarę potrzeb. Wkład kominkowy to podstawowy element zarówno kominków tradycyjnych, klasycznych, jak i nowoczesnych.
Recent Comments