Strona głównaDom i OgródZabezpieczenia dla dzieci - barierki na schody

Zabezpieczenia dla dzieci – barierki na schody

Małe dzieci są niezwykle ciekawe świata, a przy tym nieświadome czyhających na nie zagrożeń. Dlatego to rodzic musi zadbać o to, by dziecko, które nauczyło się pełzać, raczkować, a potem chodzić, mogło bezpiecznie zdobywać nowe terytoria. W tym celu warto zainwestować w skuteczne zabezpieczenia, takie jak barierki na schody.

Jak przygotować dom, w którym jest małe dziecko?

Niektóre poradniki dla rodziców sugerują, by przejść się po domu na czworaka i sprawdzić, co z takiej perspektywy może okazać się dla dziecka niebezpieczne. Na pewno warto zabezpieczyć wszelkiego rodzaju kable i listwy, a do gniazdek włożyć specjalne zatyczki. Należy usunąć (przesunąć) przedmioty, które dziecko mogłoby na siebie przewrócić, albo ściągnąć je z półek. Mowa tu m.in. o kwiatach doniczkowych i lampach czy stojących nisko figurach dekoracyjnych, świecznikach i wazonach. Należy schować bądź skutecznie zamknąć wszelkiego rodzaju środki czyszczące, chemię domową, alkohole, a także noże i przedmioty ze szkła i porcelany. Jeśli dziecko zaczyna wstawać i chodzić przy meblach, pamiętamy o zabezpieczeniu ostrych krawędzi. Szczególnego nadzoru wymagają również piekarnik czy kominek, oczywiście wtedy, gdy rzeczywiście są użytkowane. Ponadto nie zapominamy o zabezpieczeniu schodów.

Jaką funkcję pełnią barierki na schody?

Sposobów na zabezpieczenie schodów jest kilka. Niektórzy zastawiają zejście niską komodą, którą po prostu przesuwają, gdy chcą przejść w górę czy w dół, inni montują elastyczną siatkę. Najwygodniejszym, estetycznym i przede wszystkim całkowicie bezpiecznym rozwiązaniem pozostaje jednak barierka na schody.

Barierki na schody to produkty przeznaczone do montażu na szczycie schodów oraz u ich podnóża. Jeśli rodzina z małym dzieckiem spędza czas wyłącznie na piętrze, montaż dwóch barierek być może nie będzie konieczny. Podobnie, jeśli rodzina zajmuje tylko piętro budynku. Zwykle jednak dla pełnego zabezpieczenia dwukondygnacyjnego domu mieszkalnego używa się dwóch barierek, dzięki czemu dziecko nie spadnie ze schodów podczas schodzenia, nie będzie też podejmowało wspinaczki na piętro.

Barierki na schody – jak wybrać?

Najpopularniejsze barierki na schody to produkty wykonane z drewna lub metalu. To, na jaką barierkę zdecydują się domownicy, uzależnione jest zwykle od wyglądu schodów. Na schodach żelbetonowych obłożonych płytkami schodowymi lub płytami kamiennymi zazwyczaj umieszcza się barierki metalowe, natomiast schody drewniane najczęściej zabezpieczane są barierką również wykonaną z drewna. Barierkę można kupić pomalowaną bądź w stanie surowym – wówczas możemy pokryć ją kolorem dobrze komponującym się z odcieniem naszych schodów. A co z rozmiarem barierki? Większość produktów posiada regulację szerokości, co sprawia, że barierkę w prosty sposób dopasujemy do szerokości znajdujących się w domu schodów czy futryn drzwiowych.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments