Strona głównaDom i OgródKominki z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym z powodzeniem zastępuje tradycyjny kocioł grzewczy. Tego rodzaju kominki mogą przekazywać wytworzone ciepło do instalacji centralnego ogrzewania. Oznacza to, że woda płynąca w instalacji jest ogrzewana ciepłem uzyskanym ze spalania drewna, czyli paliwa niedrogiego, a także ekologicznego. Dzięki temu możemy obniżyć koszty ogrzewania domu. Można nim również ogrzewać wodę użytkową, niezbędną do codziennego użytkowania. Kominek z płaszczem wodnym stanowi nie tylko atrakcyjną dekorację wnętrza, ale sprawia, że grzejniki w domu są ciepłe, tak samo jak woda.

Kominek z płaszczem wodnym – jak działa

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym różni się od wkładu tradycyjnego budową. Płaszcz stanowią dwie ściany, pomiędzy którymi przepływa woda, którą ogrzewa ogień z paleniska. Następnie kierowana jest ona do grzejników. We wkładzie można zamontować też wężownicę, która będzie ogrzewać wodę użytkową. Przepływ wody w instalacji odbywa się dzięki pompie obiegowej, zasilanej energią elektryczną.

Co o kominkach z płaszczem wodnym warto wiedzieć przed zakupem

Teoretycznie kominek z płaszczem wodnym może stanowić jedyne źródło ciepła w domu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na konieczność częstego dokładania opału. Może to stanowić problem, kiedy domowników nie ma dłuższy czas w domu. Dlatego dobrze aby kominek z płaszczem wodnym działał wspólnie z innym, podstawowym urządzeniem grzewczym, takim jak kocioł.  Kocioł uruchomi się samoczynnie wówczas kiedy na skutek wygaśnięcia ognia w kominku temperatura spadnie. Rozpalanie w kominku latem, aby ogrzać wodę także może być kłopotliwe, dlatego  dodatkowe źródło ciepła poza kominkiem jest wskazane.

Dziś nowoczesne i pięknie zaprojektowane kominki z płaszczem wodnym służą przede wszystkim do ogrzewania wody w instalacjach centralnego ogrzewania. Wkłady pozwalają na używanie  kominka do wspomagania istniejącego już w domu układu grzewczego dowolnego typu – bez względu na to czy jest zasilany węglem,  gazem, miałem czy olejem opałowym. Montaż kominka z płaszczem wodnym najlepiej wykonać jeszcze na etapie budowy domu, ewentualnie podczas remontu.

Kominek z płaszczem wodnym – na co zwrócić uwagę podczas wyboru

Najistotniejszą kwestią jest moc wkładu. Do wyboru mamy kominki z płaszczem wodnym o mocy od 10 kW, poprzez 14kW, 20 kW, aż po kominki o mocy nawet do 25 kW. Wybierając moc chodzi o to, aby była ona optymalnie dostosowana do zapotrzebowania na ciepło ogrzewanej powierzchni. Zakłada się, że 1 kW wkładu ogrzewa około 10 m². Oznacza to, że wkład o mocy 10 kW ogrzeje powierzchnię mniej więcej 100 m². Moc wkładu z płaszczem wodnym powinna być także dostosowana do wielkości instalacji c.o. Jej dobór lepiej zlecić specjaliście. Warto sprawdzić z czego wykonany jest płaszcz wkładu. Najlepsza będzie gruba stal kotłowa (minimum 4 mm).

Kominki z płaszczem wodnym są coraz bardziej popularne – pełnią funkcję zarówno dekoracyjną jak i praktyczną. Ich nowoczesna i łatwa w obsłudze konstrukcja gwarantuje nie tylko piękny wygląd, ale też bezpieczeństwo podczas eksploatacji.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments