Strona głównaDom i OgródZalety pelletu w porównaniu z innymi paliwami opałowymi

Zalety pelletu w porównaniu z innymi paliwami opałowymi

Pellet to paliwo grzewcze, które sukcesywnie od kilkunastu lat zyskuje kolejnych zwolenników. Piece na pellet stoją w wielu przydomowych kotłowniach, ale także w sklepach czy magazynach, jeżeli te nie mogą zostać podłączone do gazociągu miejskiego. Ale skąd bierze się rosnąca popularność tego opału? Jakie są największe zalety pelletu?

Pellet a ekologia

Pellet uznawany jest za paliwo ekologiczne, rekomendowane przez osoby i instytucje, które mocno zabiegają o ustalenie zakazu użytkowania paliw nasilających zanieczyszczenie powietrza. Ale właściwie dlaczego pellet jest paliwem ekologicznym? Skąd to wiadomo? Okazuje się, że wpływ na takie postrzeganie pelletu mają dwa czynniki. Po pierwsze pochodzenie paliwa opałowego. Pellet to biomasa, a więc paliwo pochodzenia naturalnego, wytwarzane z produktów albo odpadów pochodzących z produkcji rolnej, leśnej i pokrewnych gałęzi przemysłu. Biomasę wytwarza się m.in. ze słomy zbóż, trzciny, łusek słonecznika oraz odpadów drzewnych. To właśnie pellet drzewny cieszy się największą popularnością w przydomowych kotłowniach, a to głównie za sprawą wysokich wartości opałowych.

Jak wszyscy wiemy, drewno od lat wykorzystywane jest w celach grzewczych, ale tym razem znaleziono na nie nowy sposób. Po pierwsze w przypadku pelletu wycinka drzew nie jest prowadzona właśnie w celu wytworzenia biomasy. Do produkcji pelletu wykorzystuje się jedynie odpady drzewne. Podczas obróbki drewna w zakładach przetwórstwa drzewnego, w tartakach i stolarniach, gromadzi się wiele zrębów i wiórów. Zamiast je wyrzucać, można dobrze wykorzystać, na co przychylnie patrzą ekolodzy. Poza tym pamiętajmy, że choć drzewo rośnie wiele lat, to jednak wciąż można sadzić nowe egzemplarze. Ścinając drzewa, nie wyczerpujemy złóż bezpowrotnie, tak jak ma to miejsce w przypadku węgla.

Będąc w temacie ekologii i omawiając zalety pelletu, koniecznie należy też wspomnieć o spalaniu biomasy. Otóż w procesie spalania tego paliwa nie dochodzi do wytwarzania smogu. Emisja dwutlenku węgla jest równa zeru, a innych szkodliwych substancji ograniczona do minimum.

Zalety pelletu – wysoka kaloryczność

Dobrej jakości pellet jest paliwem o wysokiej wartości opałowej. Jeśli chcemy dokonać porównania z innymi paliwami opałowymi, najlepiej zestawić pellet z ekogroszkiem. Kaloryczność tych dwóch paliw jest podobna, ceny również. Ale pellet jest paliwem nieporównywalnie czystszym i łatwiejszym w obsłudze. Pellet nie brudzi, nie wytwarza nieprzyjemnych zapachów, a jego energiczne przesypywanie nie powoduje, że w powietrzu unosi się chmura czarnego osadu. Z tego powodu uważa się, że biomasa umożliwia wygodne, ekologiczne, ale i ekonomiczne ogrzewanie pomieszczeń.

Pellet – łatwy transport i przechowywanie

Pellet z reguły sprzedawany jest w foliowych workach o wadze 15 kg każdy. To sprawia, że łatwo ułożyć go na palecie i przewieźć z miejsca na miejsce. Przechowywanie pelletu również nie wymaga specjalnych warunków. Ważne, by w pomieszczeniu było sucho, bo pellet nie lubi wilgoci. Większą ilość opału można przechowywać w komórce, ale pojedyncze worki z powodzeniem zmieszczą się w kotłowni. Do podajnika można nasypywać pellet bezpośrednio z worków, nie są potrzebna żadne wiadra ani szufle.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments