Strona głównaBiznesCzy trudno zostać księgowym?

Czy trudno zostać księgowym?

Zawód księgowego należy do tych profesji, które zdecydowanie łatwiej wykonywać osobom cierpliwym i skrupulatnym. Ale to wcale nie oznacza, że bycie księgowym jest nudne i wiąże się wyłącznie z liczeniem cyferek i sporządzaniem zestawień finansowych. Zawód księgowego, z uwagi na współpracę z rozmaitymi przedsiębiorcami i możliwość korzystania z nowoczesnych programów komputerowych, może być całkiem interesujący, poza tym umożliwia osiągnie wysokich dochodów. Jak wygląda ścieżka do zdobycia tego zawodu i czy trudno zostać księgowym?

Predyspozycje do wykonywania zawodu księgowego

Zawód księgowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Podejmowanie współpracy z licznymi podmiotami i prowadzenie w ich imieniu spraw związanych z finansami i podatkami, a nierzadko również spraw pracowniczych, nie jest zadaniem najłatwiejszym. Księgowy bierze na siebie dużą odpowiedzialność, musi pamiętać o terminach i skrupulatnym prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Nie może pozwolić sobie na swobodne traktowanie obowiązków zawodowych. Powinien być osobą mocno zaangażowaną w sprawy klientów, wykazującą się dużą empatią, a jednocześnie konkretną i zdecydowaną, przestrzegającą przepisów. Księgowy musi być cierpliwy, dokładny i staranny. W tym zawodzie ważna jest również dobra pamięć i umiejętność szybkiego kojarzenia, wiązania faktów. Przyda się też łatwość przyswajania nowej wiedzy, ponieważ przepisy prawa podatkowego i gospodarczego zmieniają się bardzo często.

Czy trudno zostać księgowym?

Wszystko zależy od punktu widzenia. Jeśli chodzi o to, jak długo musi uczyć się osoba, która chce zostać księgowym, wcale nie jest to długi proces. Nie ma czegoś takiego jak aplikacje i staże, jak w przypadku radców prawnych, zatem nauka nie rozciąga się na wiele długich lat. Ale materiał do opanowania jest rzeczywiście spory, bowiem księgowy musi znać wszelkie podstawowe przepisy i wiedzieć, gdzie szukać szczegółowych norm i zaleceń. Musi zdobyć wiedzę, ale i umiejętności dotyczące sposobu wypełniania rozmaitych formularzy i sporządzania pism, musi poznać sposób obsługi używanych w księgowości programów komputerowych. Musi wreszcie wiedzieć, jak powinna przebiegać współpraca z firmami i przedsiębiorcami, oraz jakie obowiązki wiążą się z prowadzeniem własnego biura rachunkowego.

Droga do zdobycia zawodu księgowego

Niektórzy mogą być zdziwieni, ale w Polsce działa wielu księgowych, którzy ukończyli jedynie szkołę średnią albo studia wyższe na kierunku zupełnie niepowiązanym z dziadziną księgowości. Do zawodu przyuczali się w trakcie pracy zawodowej, zaczynając jako stażyści w działach księgowości większych firm, poza tym ukończyli specjale kursy księgowości. Dlatego odpowiadając na pytanie, czy trudno zostać księgowym, należy powiedzieć, że niekoniecznie. Ale jeśli chcemy otworzyć własne biuro rachunkowe i podejmować współpracę z dużymi firmami, na pewno warto skończyć studia na kierunku finanse i rachunkowość, ekonomia, matematyka lub kierunkach pokrewnych do wymienionych. Dobre kursy księgowości i staż w cieszącym się wysoką renomą biurze rachunkowym z pewnością przybliżą do zdobycia wymarzonego zawodu.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments