Strona głównaPoradyPodest kominiarski – co to takiego?

Podest kominiarski – co to takiego?

Kominiarz dokonuje przeglądu przewodów kominowych zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz – na wysokościach. Z tego powodu zawód kominiarza zaliczany jest do profesji obarczonych sporym ryzykiem. Szczególnie niebezpieczne są wędrówki po dachach stromych i pokrytych gładkim, połyskliwym pokryciem dachowym. Aby choć trochę ułatwić kominiarzom pracę i zmniejszyć ryzyko upadku z wysokości, na dachach budynku montuje się specjalne akcesoria. Jednym z nich jest podest kominiarski.

Sprawna i bezpieczna komunikacja dachowa

Podest kominiarski jest jednym z elementów systemu komunikacji dachowej. Najczęściej stanowi jego ostatnie ogniwo, a więc znajduje się tuż obok komina. Do innych elementów systemu należą stopnie kominiarskie, które rozmieszcza się w równych odstępach na odcinku prowadzącym od wyłazu dachowego do komina, albo od drabiny dachowej do komina. Dzięki stopniom kominiarskim kominiarz może w krótszym czasie pokonać odcinek dachu. Stopnie zapewniają mu stabilność, co sprawia, że poruszanie się po dachu jest bezpieczniejsze.

Stopnie kominiarskie ułatwiają dojście do komina, ale wykonanie przeglądu i czyszczenia komina może nie być możliwe, jeśli ten ma znaczną wysokość, a obok nie znajduje się żadne podwyższenie, z którego kominiarz mógłby skorzystać. Dlatego też, oprócz stopni kominiarskich, na dachach budynków montuje się ławy kominiarskie. Tego typu akcesoria kominiarskie nazywane są również podestami.

Podest kominiarski i jego funkcje

Ławy kominiarskie montuje się przy wysokich kominkach, do których wnętrza trudno zajrzeć, stojąc bezpośrednio na dachu. Podest kominiarski jest zatem niezbędny wszędzie tam, gdzie znajdują się wysokie kominy, ale również tam, gdzie dach jest na tyle stromy, że nie zapewnia stabilnego podparcia. Najlepiej, jeśli podczas czyszczenia komina kominiarz nie stoi na pochyłej powierzchni, a podestach zamontowanych równolegle do ziemi.

Podest kominiarski służy do tego, by kominiarz mógł się na nim wesprzeć, ale przydaje się również jako ławeczka, na której może położyć niezbędne akcesoria do czyszczenia komina. Przy mocno zanieczyszczonych przewodach kominowych użycie jednego narzędzia kominiarskiego może być niewystarczające. Trudno, by za każdym razem kominiarz schodził z dachu po nowe narzędzie. Idealnie, jeśli może zabrać na górę większą ilość rzeczy i położyć je na ławie, bez obaw o zsunięcie i porysowanie połaci dachowej.

Podest kominiarski do różnych pokryć dachowych

Na rynku dostępne są podesty dachowe do rozmaitych pokryć dachowych. Górna część podestu niemal zawsze wygląda tak samo, ale akcesoria różnią się sposobem montażu. Dla właścicieli budynków ważna jest również kolorystyka podestów – powinna być spójna z kolorystyką dachu, tudzież systemów rynnowych i parapetów.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments