Strona głównaPoradyCzy badanie USG jest bezpieczne?

Czy badanie USG jest bezpieczne?

Badanie USG jest jednym z chętniej wykonywanych badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Badania obrazowe to różnego rodzaju techniki, pozwalające na zobrazowanie ludzkiego ciała w celach diagnostycznych i leczniczych. Zaliczamy do nich m.in. badania rentgenowskie, ultrasonograficzne, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i medycynę nuklearną. Niestety nie wszystkie badania są obojętne dla zdrowia człowieka i nie wszystkie można wykonywać z jednakową częstotliwością. A jak to wygląda w przypadku badań USG?

Czym jest badanie USG?

Ultrasonografia to technika wykorzystująca fale ultradźwiękowe. USG pozwala na dokonanie oceny kształtu i wielkości narządów wewnętrznych, na stwierdzenie obecności guzów i innych zmian nowotworowych, na ocenę przepływów krwi i wyśledzenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu określonych narządów. Badanie USG w polskiej przychodni w Londynie wykonuje się także u kobiet ciężarnych. USG pozwala na monitorowanie ciąży i rozwoju płodu.

Wspomniane wyżej fale ultradźwiękowe to w rzeczywistości dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości – niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Źródło ultradźwięków znajduje się w głowicy urządzenia, czyli ultrasonografu. Głowica emituje ultradźwięki, które przenikają przez ludzkie tkanki, a po odbiciu wracają do urządzenia. Ultrasonograf przekształca odbite dźwięki na obraz wyświetlany na monitorze.

Przebieg badania USG – polska przychodnia w UK

Pacjent, który otrzymał skierowanie na badanie USG, powinien zgłosić się na nie w wyznaczonym terminie. Jednak badanie nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Nie ma wskazań dotyczących tego, czego nie wolno robić przed ultrasonografią, czego nie wolno jeść itd. Natomiast istotne, by na badanie przyjść w wygodnym stroju, umożliwiającym szybkie odsłonięcie badanej części ciała.

Badanie USG w UK, które wykonuje polska przychodnia w Londynie, odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i w warunkach zapewniających pacjentom wysoki komfort. Badanie zazwyczaj odbywa się w pozycji leżącej. Na badany obszar ciała radiolog nanosi specjalny żel, który niweluje niepożądane pęcherzyki powietrza i zapewnia prawidłowe przewodnictwo ultradźwięków. Następnie do skóry przykładana jest głowica urządzenia. Lekarz przesuwa głowicę po skórze pacjenta i obserwuje na monitorze wygląd poszczególnych narządów. Obraz może powiększać, może także dokonywać dokładnych pomiarów. Cała procedura jest dla pacjenta całkowicie bezbolesna.

Czy badanie USG jest bezpieczne?

USG jest nie tylko bezbolesne, ale i nieinwazyjne. W czasie badania nie dochodzi do nakłuwania skóry, pacjent nie spożywa środków cieniujących, nie otrzymuje żadnej dawki promieniowania. Badanie USG jest zatem całkowicie bezpieczne, co podkreśla każdy polski lekarz w UK.

Ze względu na to, że fale ultradźwiękowe są obojętne dla ludzkiego organizmu, badanie ultrasonograficzne można powtarzać za każdym razem, gdy są ku temu wskazania. Nawet w ciąży wykonuje się takie badanie z dość dużą częstotliwością. Nie ma obaw, że ultradźwięki negatywnie wpłyną na rozwijający się płód.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments