Strona głównaBiznesJak działają skanery 3D?

Jak działają skanery 3D?

Szybki rozwój nowoczesnych technologii wpływa na każdą dziedzinę życia, a w sposób szczególny na funkcjonowanie dużych zakładów przemysłowych. Innowacyjne urządzania i systemy stały się dziś podstawowym narzędziem pracy w wielu firmach. Doskonałym przykładem takich urządzeń są skanery 3D, które zastępują tradycyjne urządzenia metrologiczne.

Skaner 3D – szybkość i precyzja

Wymiarowanie obiektów może odbywać się na wiele sposobów. Czasem wystarczy zwykła miara, suwmiarka, kątomierz, czy poziomica. Przedmioty symetryczne, o prostej budowie i jednolitej strukturze bez trudu można zmierzyć za pomocą tradycyjnych urządzeń. A co w sytuacji, gdy przedmiot ma nieregularny kształt, jest bardzo duży lub wyjątkowo mały? Wtedy z pomocą przychodzą skanery 3D. Są to urządzenia, które szybko i precyzyjnie badają kształt, rozmiar, a nierzadko również strukturę i kolor danego obiektu. Skaner zbiera dane, na podstawie których powstaje trójwymiarowy model dla obiektu istniejącego w rzeczywistości.

Skanowanie 3D ma wielu zwolenników, bo rzeczywiście w sposób znaczący przyspiesza wymiarowanie obiektów. Skanowanie nierzadko odbywa się z pewnej odległości, a więc jest procesem realizowanym łatwo i wygodnie. Jednocześnie jest to proces niezwykle przydatny w wielu dziedzinach przemysłu, np. w metalurgii, motoryzacji, produkcji, ale również w archeologii, budownictwie, medycynie czy jubilerstwie.

Skanery 3D – zasada działania

Zasada działania wszystkich skanerów 3D jest podobna, ale nigdy identyczna. Wiele zależy od typu urządzenia. Na rynku dostępne są zarówno niewielkie urządzenia skanujące do użytku domowego, jak i skanery profesjonalne, użytkowane w zaawansowanych procesach produkcyjnych. Profesjonalny skaner 3D wykorzystywany jest również w wyspecjalizowanych laboratoriach pomiarowych, które świadczą usługi skanowania 3D na rzecz klientów, którzy nie dysponują własnym skanerem. Wpisując w wyszukiwarkę frazę skanowanie 3D usługa, z łatwością wyszukamy firmy, które są liderami w dziedzinie skanowania 3D w naszym kraju.

Praca skanera 3D opiera się na współrzędnościowej technice pomiarowej. Podczas pomiaru dochodzi do wymierzenia odległości od źródła światła do obiektu, na które to światło pada. Następnie kamery odczytują pozycje poszczególnych punktów, a wirtualny obraz wyświetlany jest na ekranie monitora. Trójwymiarowy model obiektu rzeczywistego można dowolnie edytować, albo wykorzystać do utworzenia dokumentacji technicznej, trójwymiarowej prezentacji obiektu, albo idealnej kopii. Trójwymiarowe modele można „powołać do życia” za pomocą drukarki 3D.

Światło strukturalne i laserowe – metody skanowania 3D

Głowica skanująca wydziela wiązkę światła. Może to być światło strukturalne lub laserowe. Skanery światła strukturalnego wyświetlają wzór światła na skanowanym obiekcie i w kilka sekund mogą uchwycić nawet duży rozmiar, np. wymiary budynku. Ponadto światło strukturalne nie jest niebezpieczne dla oczu, dlatego skanery wykorzystujące tę technologię mogą skanować także sylwetki ludzkie. Z kolei skanery laserowe są zwykle mniejsze i bardziej poręczne, poza tym lepiej nadają się do skanowania obiektów ciemnych i błyszczących. Dlatego przed zakupem skanera powinniśmy dobrze przemyśleć, do czego będziemy go wykorzystywać.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments