Strona głównaBiznesGdzie wykorzystywane są lamele sosnowe?

Gdzie wykorzystywane są lamele sosnowe?

Materiały pochodzenia naturalnego cieszą się dużym zainteresowaniem, nawet jeśli systematycznie podejmowane są próby zastępowania ich produktami z tworzyw sztucznych. Materiałem szczególnie lubianym w branży budowlanej, meblarskiej, dekoratorskiej, zabawkarskiej, ale i w wielu innych gałęziach przemysłu, jest drewno.

Zakup drewna na tartaku

Każdy projekt, który zakłada wykorzystanie drewna, może zostać odpowiednio zrealizowany tylko wtedy, gdy zdobędziemy drewno dobrej jakości. Drewno najlepiej kupować na tartaku. Jest już okorowane i przetarte w pożądany sposób. Poza tym na tartaku możemy zobaczyć drewno na różnych etapach obróbki i przyjrzeć się, czy produkty tartaczne są przygotowywane w satysfakcjonujący nas sposób. Może sprawdzić, czy oferowane drewno jest zdrowe, wole od pleśni i chemicznych zabrudzeń.

Dobry tartak oferuje różnorodne produkty tartaczne. Są to różnego rodzaju belki, łaty, deski, kantówki, króciaki, podbitka dachowa, deski tarasowe i elewacyjne, tarcica, lamele itd. Produkty te powstają z wykorzystaniem drewna różnych gatunków, ale faktem jest, że na polskich tartakach dominuje sosna. Drewno sosnowe z tartaku oferowane jest pod różnymi postaciami, z czego najpopularniejsza jest tarcica sosnowa. W ostatnich latach wzrosło również zapotrzebowanie na lamele sosnowe.

Dlaczego sosna? Drewno sosnowe z tartaku

Jeśli chodzi o drzewa iglaste występujące w Polsce, zdecydowanie najpowszechniejszym gatunkiem jest sosna. Sosnę bez trudu spotkamy na obszarze całego kraju, z wyjątkiem terenów wysokogórskich. W związku z powyższym drewno sosnowe jest łatwo dostępne, a co za tym idzie – dostępne w przystępnych cenach.

Oczywiście powszechna dostępność i niskie ceny to nie jedyne powody, dla których drewno sosnowe cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Gdyby drewno było kruche, fatalnie znosiło działanie wilgoci i wykazywało silną tendencję do powstawania uszkodzeń, z pewnością nie znalazłoby tak wielu zastosowań. Drewno sosnowe jest trwałe, dość twarde, a przy tym łatwe w obróbce. Nadaje się na podłogi, drzwi, mebli, może być wykorzystywane również na zewnątrz. Poza tym ma ładne usłojenie i przyjemny, jasny kolor.

Lamele sosnowe – zastosowania

Ze sosny powstają różnorodne przedmioty z drewna. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się też lamele sosnowe, które stały się hitem w urządzaniu i dekorowaniu wnętrz. Lamele z drewna są jednocześnie efektowne i funkcjonalne.

Lamele dekorują wnętrze, a jednocześnie pozwalają na ciekawe zagospodarowanie przestrzeni na poddaszu. Służą również do zabezpieczenia krawędzi antresoli, a nawet klatek schodowych. Lamele sosnowe dobrze sprawdzają się w przedpokoju, a także w salonie, zwłaszcza gdy ten połączony jest z kuchnią, jadalnią, czy właśnie z przedpokojem. Poza tym lamele świetnie wygłuszają przestrzeń i poprawiają akustykę. Lamele drewniane to bardzo ciekawy element dekoracyjny nowoczesnego budynku. Zdecydowanie „ocieplają” wnętrze i nadają mu charakteru.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments