Strona głównaDom i OgródIle kosztuje kominek z płaszczem wodnym?

Ile kosztuje kominek z płaszczem wodnym?

Przygotowując projekt budynku jednorodzinnego, planujemy nie tylko rozkład i wielkość pomieszczeń, ale także wszelkiego rodzaju instalacje, włącznie z instalacją wodno-kanalizacyjną oraz grzewczą. Instalacjom należy poświęcić jeszcze więcej uwagi w momencie, gdy w domu ma znaleźć się nie tylko kocioł grzewczy, ale również kominek z płaszczem wodnym. Ile kosztuje takie urządzenie?

Kominek jako podstawowe źródło ciepła

Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje kominek z płaszczem wodny, warto nieco miejsca poświęcić kominkom w ogóle. Przytulny salon z kominkiem to marzenie wielu osób. Marzenie, które dziś znacznie łatwiej spełnić. Montaż kominka przestał być inwestycją, na którą stać tylko najbogatszych, dysponujących dużym domem, w którym z łatwością zmieści się okazały budynek. Produkowane dzisiaj wkłady kominkowe dostępne są w wielu różnych rozmiarach. Różnią się sprawnością czy ilością funkcji, a co za tym idzie – ceną. Najprostsze urządzenie można nabyć niewielkim kosztem. Salon stanie się wówczas miejscem, w którym domownicy i zaproszeni goście będą chcieli przyjemnie spędzić czas.

Kominek w salonie, pojawiający się tam głównie z powodów estetycznych, stanowi dodatkowe źródło ciepła, przydatne w okresie jesienno-zimowym. Kominek nie musi pracować każdego dnia, ale przydaje się w okresie występowania wyjątkowo brzydkiej pogody, dużych mrozów, w okresie świątecznym, czy też wtedy, gdy domownicy walczą z przeziębieniem. A co w sytuacji, gdy chcemy, by kominek był podstawowym źródeł ogrzewania? Wówczas należy kupić urządzenie o większej mocy i połączyć je z systemem dystrybucji gorącego powietrza, albo zainwestować w kominek z płaszczem wodnym.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Kominek wyposażony w płaszcz wodny ogrzewa zarówno powietrze, jak i wodę. Woda przepływa przez płaszcz wodny, gdzie ulega podgrzaniu, a następnie trafia do wodnej instalacji grzewczej i do kaloryferów. Podgrzana przez kominek woda może być również wykorzystywana do mycia, zmywania naczyń, prania czy kąpieli. Kominek z płaszczem wodnym może zatem całkowicie zastąpić inne urządzenia grzewcze. Najczęściej stosuje się go jednak równolegle do innego źródła ogrzewania, co zdecydowanie podnosi bezpieczeństwo energetyczne budynku, a przy tym pozwala na wprowadzenie sporych oszczędności.

Ile kosztuje kominek z płaszczem wodnym?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje kominek z płaszczem wodnym, bo wszystko zależy od parametrów danego urządzenia. Jeśli chodzi o rodzaj użytych materiałów, najtańsze są kominki żeliwne, ale dziś coraz więcej osób decyduje się na lżejsze i nowocześniej wyglądające kominki stalowe. Wpływ na cenę ma również budowa urządzenia, to jaką ma wielkość, jak wiele powierzchni przeszklonej. Moc i sprawność urządzenia, a także dodatkowe systemy, np. system czysta szyba, również decydują o cenie kominka z płaszczem wodnym. Cena ta na pewno jest wyższa, aniżeli w przypadku urządzeń tradycyjnych, ale w niektórych budynkach inwestycja zdecydowanie się opłaca.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments