Strona głównaBiznesJak wybrać księgową?

Jak wybrać księgową?

Prowadzenie księgowości firmy to zadanie dla wykwalifikowanych księgowych. Rzadko zdarza się, że przedsiębiorcy samodzielnie zajmują się sprawami księgowymi, choć pojawienie się na rynku nowoczesnych, intuicyjnych programów do księgowości, zachęca ich do podejmowania takich wyzwań. Większość woli jednak skupić się na pozyskiwaniu nowych klientów i rozwijaniu działalności, a sprawy księgowo-podatkowe, nierzadko również pracownicze, powierzyć specjalistom. Ale jak wybrać księgową, która odpowiednio zajmie się sprawami firmy?

Prowadzenie księgowości firmy

W zależności od tego, czym zajmuje się firma, jak wielu ma kontrahentów i ile osób zatrudnia, jej sprawy księgowe mogą być mniej lub bardziej skomplikowane. Najlepsza księgowa w Bielsku-Białej sprawdzi się zarówno w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i firm zatrudniających wielu pracowników. Oczywiście największe firmy tworzą osobne stanowiska pracy dla księgowych, a nawet całe działy księgowości, dlatego nie mają potrzeby, by korzystać z usług biur rachunkowych. Ale nie wszystkich przedsiębiorców stać na zatrudnienie księgowego, który będzie na wyłączność firmy. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z księgową świadczącą usługi księgowo-rachunkowe. Aby nawiązać taką współpracę, należy udać się do biura księgowego.

Jak wybrać księgową, żeby nie żałować?

Poszukiwania księgowej mogą rozpocząć się na każdym etapie prowadzenia firmy. Z pewnością dokonanie wyboru najtrudniejsze jest w przypadku tych osób, które nigdy wcześniej nie prowadziły własnego biznesu i nigdy nie współpracowały z biurem rachunkowym. Ci, którzy mają pewne doświadczenie, wiedzą już, co wyróżnia dobrych księgowych i czego oczekiwać od wybranego biura rachunkowego.

Jeśli współpraca z biurem rachunkowym będzie układa się właściwie, przedsiębiorca nie będzie zamartwiał się sprawami księgowymi. Zajmie się rozwijaniem biznesu i pomnażaniem zysków z działalności, jednocześnie mając świadomość, że sprawy jego firmy są w dobrych rękach i nie wynikną żadne problemy związane z podatkami czy składkami na ubezpieczenie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając księgową?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na renomę biura rachunkowego. To prawda, że naszymi sprawami będzie zajmowała się konkretna księgowa, ale może się zdarzyć tak, że będzie potrzebowała zastępstwa. Dlatego na wybór księgowej warto patrzeć całościowo, nie tylko czytając opinie na temat konkretnego pracownika biura rachunkowego, ale całej placówki. Na pewno warto dopytać, czy biuro rachunkowe jest ubezpieczone i jaką polisę posiada. Warto sprawdzić, jakie kwalifikacje mają księgowi, jak wygląda ich staż pracy, czy współpracowali wcześniej z firmami o podobnym profilu działalności. Warto upewnić się też, że współpraca z księgową nie ograniczy się wyłącznie do sporządzania rozliczeń, a będzie obejmowała usługi doradcze oraz wsparci podczas kontroli z urzędu skarbowego. Niemniej ważne są formy kontaktu z księgową. Idealnie, jeśli chętnie korzysta z nowoczesnych technologii i wiele spraw załatwia za pośrednictwem Internetu.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments