Strona głównaDom i OgródJak wybrać pellet drzewny?

Jak wybrać pellet drzewny?

Niektóre metody ogrzewania budynków opierają się na spalaniu paliw kopalnianych, inne wykorzystują energię słoneczną czy energię pochodzącą z wody i gruntu (pompy ciepła), jeszcze inne polegają na pozyskiwaniu ciepła w wyniku spalania biomasy. Kotły na biomasę zyskują coraz większą popularność, ponieważ są bezproblemowe w obsłudze, a wykorzystywane w nich paliwo, czyli przede wszystkim pellet drzewny – wysokokaloryczne, czyste, łatwe w transporcie i przechowywaniu.

Pellet pelletowi nierówny

Wyróżniamy kilka rodzajów pelletu, w zależności od tego, czego (jakiego surowca) użyto do produkcji. Pellet wytwarza się ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem produktów lub odpadów produkcji rolnej, leśnej i powiązanych gałęzi przemysłu. Mogą to być słomy zbóż, niektóre trawy i trzciny, nasiona słonecznika albo zręby i wióry drzewne. 

W przydomowych kotłowniach najlepiej sprawdza się pellet drzewny, ponieważ umożliwia wygodne, ekonomiczne i ekologiczne ogrzanie pomieszczeń do pożądanej temperatury. Producentem pelletu nierzadko jest firma prowadząca tartak, ponieważ ma do dyspozycji duże ilości surowca, czyli zrębów i wiórów pozyskiwanych w wyniku obróbki drewna. Warto kupować pellet z takich źródeł, ponieważ mamy pewność, że producent miał wgląd w cały proces powstawania opału, począwszy od korowania belki drewna, skończywszy na pakowaniu granulatu we worki. Natomiast w sytuacji, gdy producent pelletu pozyskuje surowiec od zewnętrznych dostawców, nie do końca wie, czy odpady drzewne nie zostały zanieczyszczone.

Jak wybrać pellet drzewny?

Poza tym, że zwracamy uwagę na sposób pozyskiwania surowca do produkcji pelletu, powinniśmy wziąć pod uwagę także to, czy i jak producent opału opisuje proces produkcyjny przeprowadzany w jego firmie. Oczywiście szukamy również informacji na temat parametrów gotowego granulatu, tj. wielkości granulek, kaloryczności, wilgotności i zawartości popiołu. Warto te dane zestawić z danymi uznawanymi za wzorcowe, kwalifikującymi do uzyskania certyfikatu.

Dla niektórych kupujących niemałe znaczenie ma również to, czy pellet sprzedawany jest wyłącznie w ilościach hurtowych, czy też można kupić jeden lub dwa worki opału do testów. Najlepiej wybrać pellet drzewny od takiego producenta, który umożliwia przesłanie pojedynczych worków. Wówczas mamy możliwość sprawdzenia jakości opału, a jeśli spełni oczekiwania – zamówienia większej ilości na cały sezon grzewczy.

Pellet drzewny – jak sprawdzić jego jakość?

Przede wszystkim warto przyjrzeć się workom i ocenić, jak wiele popiołu i pokruszonego granulatu się tam znalazło. Im mniej, tym lepiej. Dobrej jakości pellet jest zwarty i nie kruszy się zbyt łatwo. Ma też jednolity kolor i równą wielkość i strukturę. Natomiast jeśli kolorystyka granulatu jest różnorodna, istnieje spore prawdopodobieństwo, że do odpadów drzewnych dodano pewne ilości materiałów drewnopodobnych, co niestety obniża jakość opału. Jeśli dodatkowo wyczujemy chemiczny zapach, możemy spodziewać się, że do masy dodano sztuczne kleje i lepiszcze.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments