Strona głównaTechnologieCzy płytki drukowane uda się zrobić samemu? To możliwe

Czy płytki drukowane uda się zrobić samemu? To możliwe

Proste układy elektroniczne  z powodzeniem możemy wykonać własnoręcznie, nawet nie mając do kwalifikacji technika elektronika. Te najprostsze układy, które możemy stworzyć na płytkach uniwersalnych lub takie, które będą polutowane będą właściwie działać, jednak prawdopodobnie nie będą to układy wyjątkowo trwałe. Pomińmy więc ten krok i spróbujmy swoich sił wytwarzając własne płytki drukowane. Producent ze swoim potencjałem ma wprawdzie nieporównywalnie większe możliwości, nie oznacza to jednak, że w domowych warunkach nie wytworzymy czegoś użytecznego.

By rozpocząć prace potrzebne będą nam lutownica, cyna z topnikiem i inne niezbędne elementy montażowe. Jedyna rzecz, której jeszcze potrzebujemy to płytki drukowane. Producent takich płytek może je dla nas oczywiście wyprodukować, ale satysfakcja z własnoręcznie wykonanego układu będzie znacznie wyższa. Warto też zauważyć, że takie zlecenie może być dość kosztowne.

Wprawdzie mamy spory wybór metod, które doprowadzą nas do wyprodukowania własnej płytki drukowanej, to wszystkie opierają się na pokryciu miedzianej płytki specjalną powłoką. Powłoka ma być odporna na każdy żrący płyn. By osiągnąć taki cel wystarczy skorzystać z wytrawiacza B327.

Płytka drukowana własnej produkcji – jak to zrobić?

Proces wyprodukowania własnej płytki należy rozpocząć od przygotowania obrazu ścieżek. Bez większego trudu odpowiedni projekt, który ma zaspokoić nasze oczekiwania, znajdziemy w internecie lub w specjalistycznych magazynach. Jeśli już mamy projekt, wydrukujmy tak, by zachowywał proporcje 1:1. Warto zwrócić uwagę na sam papier, z którego korzystamy, im jest on bardziej błyszczący, tym lepsze efekty uda się nam uzyskać. Alternatywną opcją będzie wykorzystanie kartek z kolorowych magazynów lub specjalnych papierów transferowych, które są dostępne w sklepach elektronicznych. Bardzo ważną kwestią jest to, by wydruk wykonany był na drukarce laserowej, bez skalowania i bez opcji oszczędzania tuszu.

Teraz należy zabrać się za naniesienie obrazu na płytkę. W tym celu należy taką płytkę bardzo dobrze oczyścić i pokryć warstwą miedzi. Do tak przygotowanej płytki dociskamy wydruk. Po tym kroku należy rozgrzać żelazko do najwyższej temperatury, by następnie przez ok. 5 minut prasować laminat od strony ścieżek. Po tym czasie płytka musi ostygnąć, a ścieżki będą teraz na płytce. Problem może stanowić papier, ale jeśli zanurzymy płytkę w letniej wodzie z płynem do mycia naczyń usunięcie papieru nie powinno być szczególnie trudne. Jednak nie używajmy do tego żadnych ostrych narzędzi, możemy popsuć cały efekt.

Po zdjęciu papieru nie pozostaje nam nic innego jak trawienie płytki. By się to nam udało z doskonałym efektem użyjmy nadsiarczanu sodu B327. Ten preparat pozwala uzyskiwać optymalne efekty już w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Płytkę wystarczy zanurzyć w roztworze i pozostawić ją na kilkadziesiąt minut, do momentu, w którym nieosłonięte powierzchnie miedziane zostaną zupełnie wytrawione. Pozostaje już tylko oczyścić płytkę „domowej roboty” rozpuszczalnikiem i gotowe.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments