Strona głównaTechnologieBezdotykowa kontrola jakości – skanowanie 3D

Bezdotykowa kontrola jakości – skanowanie 3D

Technologia skanowania 3D daje możliwość przeprowadzania pełnej, bezdotykowej kontroli jakości wykonania produktu. Dzięki temu nie ma ryzyka zarysowania bądź wgniecenia kontrolowanego obiektu – urządzenie pomiarowe w żadnym momencie nie styka się z jego powierzchnią. Skanery optyczne dają możliwość skanowania 3D z pewnej odległości. Dzięki temu cały proces kontroli jest znacznie ułatwiony i przyspieszony.

Co to jest bezdotykowa kontrola jakości

Kontrola jakości 3D jest to metoda, która pozwala bezdotykowo sprawdzić jakość i dokładność wykonania produktu. Odbywa się to poprzez zestawienie skanów 3D rzeczywistego przedmiotu z trójwymiarowym modelem, który projektuje się w programie CAD. Pozwala to bardzo sprawnie i szybko sprawdzić, czy obiekt wykonany jest zgodnie z założeniami. Jeśli okazuje się, że nie, to skanowanie 3D pozwala sprawdzić, w których miejscach występują błędy i określić skalę problemu. Skanowanie odbywa się całkowicie bezinwazyjnie, więc ryzyko uszkodzenia badanego obiektu jest całkowicie wyeliminowane.

Kontrola jakości – wszystkie etapy produkcji

Ponieważ proces produkcji poszczególnych elementów np. maszyn czy urządzeń podzielony jest na kilka etapów, to prawidłowa realizacja kolejnego z nich nie będzie możliwa, jeśli w poprzednim wystąpiły błędy. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby kontrola jakości przeprowadzana była na każdym etapie produkcji, nie tylko na końcu. Skanowanie 3D daje możliwość porównania końcowego produktu ze stanowiącym punkt odniesienia modelem CAD. Pozwala to sprawdzić informacje o wymiarach i ewentualnych defektach. Dzięki temu można ocenić jakość produktu nie stosując żadnych innych, tradycyjnych metod pomiarowych. Skanowanie 3D w kontroli daje całkowitą pewność, że wyprodukowany obiekt jest wykonany prawidłowo, a w przypadku kiedy pojawią się błędy będziemy wiedzieć dokładnie, jakiego rodzaju są to wady.

Zalety skanowanie 3D w kontroli jakości

Zaletą skanowania 3D jest przede wszystkim wyjątkowa precyzja. Możemy uzyskać pomiary z dokładnością do kilku mikronów. Żadna inna stosowana dotychczas tradycyjna metoda pomiarowa nie daje takich możliwości. Kolejną ważną kwestią jest czas – zarówno proces skanowania, jak i przygotowania do niego nie są czasochłonne, nawet w przypadku naprawdę ogromnych obiektów jak całe budynki. Poza tym skanery 3D są w pełni mobilne, dzięki temu skanowanie może odbyć się w każdym pomieszczeniu, w którym jest dostatecznie dużo miejsca na ustawienie skanera. Procedurę skanowania można również z powodzeniem przeprowadzić w warunkach zewnętrznych.

Bezpieczeństwo pracy

Na koniec warto podkreślić, że skanery 3D są urządzeniami zupełnie nieszkodliwymi dla człowieka, a ich obsługa nie niesie za sobą żadnego ryzyka. Bezdotykowa kontrola jakości, jaka ma miejsce przy użyciu skanera sprawia, że proces skanowania jest bezpieczny dla wytwarzanych produktów. Również takich o bardzo delikatnej i kruchej strukturze. Zastosowana w najnowocześniejszych skanerach wiązka światła także nie ma wpływu na zmianę struktury powierzchni badanego przedmiotu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments