Baseny ogrodowe można podzielić na kilka kategorii. Wyróżniamy baseny dmuchane, rozporowe i stelażowe – wszystkie mobilne, składane po zakończeniu sezonu, oraz baseny stacjonarne, posiadające sztywne niecki, które umieszcza się bezpośrednio w gruncie. Basen wkopywany ma zdecydowaną przewagę nad rozkładanym – jest duży, trwały i niekłopotliwy w użytkowaniu, ale aby móc go wybudować, trzeba spełnić kilka formalności.
Wkopywany basen ogrodowy, czyli jaki?
Basen wkopywany to taki, który na stałe umieszcza się w gruncie. Basen można wykonać zarówno na terenie ogrodu, czyli dalej od zabudowań, jak i bezpośrednio przy budynku, np. na tarasie. Niecki przeznaczone do osadzenia w gruncie wykonuje się z różnych materiałów. Czasem są to baseny murowane, innym razem wykonane ze wzmocnionych tworzyw sztucznych, ale największym zainteresowaniem cieszą się obecnie baseny stalowe.
Przydomowy basen ze stali wyróżnia się efektownym wyglądem i doskonałą odpornością na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Stalowy basen wkopywany świetnie komponuje się z nowoczesną elewacją budynku i balustradami wykonanymi ze stali nierdzewnej. Równie dobrze prezentuje się również wśród bujnej roślinności w ogrodzie. Stal nierdzewna ma srebrny kolor, który pięknie połyskuje na słońcu, a przy tym jest na tyle neutralny, że można go łączyć z rozmaitymi materiałami. Stalowa niecka basenowa jest trwała i łatwa w utrzymaniu czystości.
Budowa basenu w ogrodzie – przydomowy basen ze stali
Stal nierdzewna to materiał plastyczny, umożliwiający wytwarzanie niecek basenowych o różnych kształtach i rozmiarach. Dzięki temu stalowy basen ogrodowy można łatwo dopasować do danej działki i do ilości miejsca w ogrodzie. Ważna jest również możliwość wyboru głębokości niecki – nie na każdej działce można wykopać duży i głęboki dół na pokaźnych rozmiarów nieckę. Niekiedy mogłoby to skutkować naruszeniem konstrukcji budynku albo zakłóceniem stosunków gruntowo-wodnych.
Zanim zdecydujemy się na konkretną nieckę, warto zaprosić na miejsce przedstawiciela firmy zajmującej się produkcją basenów. Wizja inwestorów powinna być dokładnie przeanalizowana. Poza tym pamiętajmy, że w przypadku basenów o powierzchni większej niż 50m2 konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Mniejsze niecki nie muszą być zgłaszane do urzędów, natomiast warto zachować ostrożność, jeśli planujemy umieścić basen przy granicy działki.
Basen wkopywany – realizacja zlecenia krok po kroku
Pierwszym krokiem jest wybór niecki basenowej, jej kształtu i wielkości, a także rodzaj przelewu wody. Dobieramy także oświetlenie oraz atrakcje i wyposażenie niecki – warto o tym pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy z basenu będą korzystać dzieci. Następnie należy wybrać technologię uzdatniania wody. Po ustaleniu wszystkich szczegółów przygotowywana jest wycena. Gdy zostanie zaakceptowana, powstaje projekt, a po jego akceptacji fachowcy przystępują do produkcji wybranej niecki. Realizacja inwestycji trwa zwykle kilka dni, choć to uzależnione jest od wielkości i złożoności projektu.
Recent Comments