Strona głównaModaJakie są rodzaje zapięć kolczyków?

Jakie są rodzaje zapięć kolczyków?

Kolczyki to rodzaj biżuterii, po którą sięgają przede wszystkim kobiety. Kolczyki mogą zdobić różne części ciała, ale najczęściej nosi się je w uszach. Wybór biżuterii przeznaczonej do zdobienia uszu jest bardzo szeroki, począwszy od minimalistycznych kolczyków na sztyft, poprzez kolczyki-koła, większe kolczyki o wyrazistych kształtach, skończywszy na długich ozdobach przeznaczonych na specjalne okazje. To, jaki kształt przyjmuje kolczyk, w pewnym stopniu uzależnione jest od rodzaju zapięcia.

Trwałe zapięcie kolczyków

Kolczyki to biżuteria noszona blisko twarzy, dlatego jej jakość i wygląd w znacznym stopniu wpływają na wizerunek osoby, która po nie sięga. Kolczyki mogą rozświetlić cerę, podbić kolor tęczówki oka, a także optycznie wyszczuplić szyję i poprawić rysy twarzy. Z tego względu kolor kolczyków bardzo często dopasowywany jest do typu urody, natomiast kształt i rozmiar – do kształtu twarzy. Przykładowo długie kolczyki ze złota świetnie podkreślą urodę rudowłosej kobiety o owalnej twarzy, natomiast okrągłe srebrne kolczyki złagodzą kwadratowe rysy twarzy i wydobędą zalety posiadania chłodnego typu urody.

Niezależnie od tego, po jakie kolczyki ostatecznie sięgniemy, biżuteria do uszu powinna posiadać trwałe zapięcie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że kolczyk wysunie się z dziurki. Niestety moment, gdy kolczyk wypada z ucha, często pozostaje niezauważony, co oznacza, że taką biżuterię bardzo łatwo zgubić. Zapięcie do kolczyków, zwłaszcza tych z wyższej półki cenowej, musi być solidne i estetycznie wykonane. Nie powinno też zbyt mocno rzucać się w oczy.

Zapięcia kolczyków i ich rodzaje

Zarówno kolczyki ze złota, srebrne kolczyki, jak i produkty wykonane ze stopów metali nieszlachetnych, zapina się w ten sam sposób. Wybór zapięcia do kolczyków w żaden sposób nie jest uzależniony od rodzaju materiału, z którego wykonano kolczyk, choć w przypadku najcenniejszej biżuterii warto postawić na zapięcia uznawane za najbezpieczniejsze.

Kolczyki na sztyft

Do najpopularniejszych zapięć biżuterii przeznaczonej do zdobienia uszu na pewno należy zaliczyć kolczyki na sztyft. Sztyfty, zwane również wkrętkami, zwykle przyjmują niewielkie rozmiary, przez co świetnie sprawdzają się w codziennych stylizacjach. Sztyft przekłada się przez dziurkę w uchu i zabezpiecza zatyczką. Niestety nie jest to najbezpieczniejszy rodzaj zapięcia.

Bigiel klasyczny i angielski

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo biżuterii, znacznie lepiej spisują się kolczyki na angielskie zapięcie. Bigiel angielski to odmiana standardowego bigla. O ile klasyczny bigiel przekłada się przez ucho i zabezpiecza z tyłu specjalnym haczykiem, o tyle zapięcie angielskie posiada ruchomą klapkę, którą należy odchylić, by przełożyć kolczyk przez ucho. Następnie klapkę puszczamy, a zapięcie się zatrzaskuje.

Bigiel otwarty i kolczyki łańcuszkowe przeciągane

Niektóre kolczyki nie posiadają żadnych specjalnych zapięć, co umożliwia szybkie założenie i zdjęcie biżuterii oraz nadaje jej lekkości. Należy jednak pamiętać, by bigiel otwarty miał odpowiedni kształt, co zminimalizuje ryzyko zagubienia biżuterii. Z kolei kolczyki w formie cienkiego łańcuszka, które przeciąga się przez ucho, powinny mieć odpowiednią długość i niejednorodne końcówki.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments