Strona głównaDom i OgródJakie są koszty wybudowania basenu w ogrodzie?

Jakie są koszty wybudowania basenu w ogrodzie?

Ustawiane latem w ogrodach baseny przenośne dają wiele przyjemności, zwłaszcza najmłodszym użytkownikom, ale nie pozwalają na zupełnie swobodny wypoczynek i nie spełniają oczekiwań tych, którzy lubią intensywnie trenować pływanie. Dlatego jeśli działka przed domem jest dostatecznie duża, śmiało można pomyśleć o budowie basenu. Koszt wykonania basenu w ogrodzie wcale nie musi być wysoki, ale wiele zależy tu od technologii, zastosowanych materiałów, wielkości basenu, a także uwarunkowań terenu.

Basen w ogrodzie – dlaczego warto?

Basen stacjonarny w ogrodzie pozwala na ogromną kreatywność. Zwykle jest to basen sporych rozmiarów, w którym można zarówno pływać, trenować nurkowanie, bawić się z wykorzystaniem różnorakich akcesoriów, jak i błogo wypoczywać na specjalnych ławeczkach, leżankach lub materacach. Pływanie w basenie ma dobroczynny wpływ na zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Poprawia krążenie i ogólną sprawność, łagodzi bóle mięśni i stawów, pomaga wyrzeźbić sylwetkę, ujędrnić ciało, poprawić kondycję skóry. Poza tym kąpiele w basenie pozwalają się zrelaksować, ukoić nerwy, wypocząć po ciężkim dniu, pozbierać myśli.

Basen we własnym ogrodzie jest dostępny przez cały czas, cały czas pod ręką. Aby dotrzeć do pływalni, nie trzeba przeprawiać się przez całe miasto, co jest niezwykle uciążliwe, zwłaszcza gdy żar leje się z nieba i człowiek chciałby jak najszybciej znaleźć się w wodzie. Poza tym baseny publiczne bywają przepełnione, przez co korzystanie z nich trudno nazwać komfortowym. Jeszcze mniej komfortowo czują się ci, którzy z różnych względów, np. z powodu nadwagi, niekoniecznie dobrze czują się w stroju kąpielowym. Tymczasem we własnym ogrodzie, z dala od krytycznych spojrzeń, można czuć się zupełnie swobodnie. Baseny wkopywane do ogrodu zapewniają komfort i niezależność.

Baseny prywatne – od czego zależy koszt budowy basenu?

Koszt budowy basenu uzależniony jest od wielu czynników. Na pewno ważne jest to, czy mówimy o basenie na działce wciąż niezagospodarowanej, czy też o wykonaniu basenu przy już istniejącym budynku. Jeśli plan budowalny dopiero powstaje, rozplanowanie infrastruktury basenowej będzie łatwiejsze i finalnie okaże się mniej kosztowne. Natomiast dostosowanie budynku i jego otoczenia do potrzeb nowej inwestycji wymaga czasem sporych nakładów finansowych.

Basen może być budowany krok po kroku, np. za pomocą betonowych bloczków, bądź dowieziony w całości (stalowe niecki basenowe, baseny poliestrowe). W każdym przypadku konieczne jest wykonanie stosownego wykopu, co z kolei wymaga spełnienia warunków określonych przepisami prawa budowanego. Koszt wykonania wykopu może być skrajnie różny. Wiele zależy od jego rozmiarów, odległości od zabudowań, a także rodzaju gleby.

Na podstawowy koszt wykonania basenu składa się oczywiście koszt zakupu i montażu niecki basenowej. Baseny ze stali do ogrodu być może nie są rozwiązaniem najtańszym, ale z pewnością najtrwalszym i najbardziej efektownym. Koszt kompleksowej budowy takiego basenu należy jednak ustalić z producentem. Każdy projekt podlega indywidualnej wycenie.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments