Strona głównaDom i OgródKiedy niemowlak może kąpać się w basenie?

Kiedy niemowlak może kąpać się w basenie?

Obecność niemowląt na basenie dawno przestała budzić emocje. To prawda, że tak małe dzieci nie są częstymi bywalcami publicznych pływalni, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, ale pojawiają się na basenie znacznie częściej, aniżeli kilkanaście lat temu. Dziś baseny publiczne wykonuje się przede wszystkim ze stali nierdzewnej i dużą wagę przywiązuje do ich czystości i atrakcyjnego wyposażenia, dlatego kąpiel z niemowlakiem jest komfortowa i bezpieczna.

Niemowlę na basenie – dobroczynny wpływ pływania

Pływanie ma wiele zalet, przede wszystkim odciąża stawy i mięśnie, odpręża i korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Z basenu mogą korzystać osoby w różnym wieku, niezależnie od kondycji fizycznej. Kąpiele w wodzie zalecane są także najmłodszym. Pamiętajmy, że dziecko przez dziewięć miesięcy życia płodowego przebywało w wodzie. Oznacza to, że woda jest dla niego naturalnym środowiskiem. Odruch zamykania buzi i wstrzymywania oddechu przy zanurzeniu utrzymuje się jeszcze do około 6-8 miesiąca życia. Warto to wykorzystać. W późniejszym etapie dziecko nie będzie bało się wody i błyskawicznie nauczy się pływać.

Jeśli dziecko jest zdrowe, nie należy obawiać się korzystania z publicznych pływalni. Wybierzmy jednak miejsce zadbane, polecane przez rodziny z małymi dziećmi, przyjazne maluchom. Najlepsze będą baseny publiczne ze stali nierdzewnej, wyposażone w specjalne brodziki dla najmłodszych. W takim baseniku jest płytko i ciepło. Dzięki temu kąpiele są dla niemowlaka nie lada atrakcją, a jednocześnie pozytywnie wpływają na jego rozwój ruchowy. Jeśli niemowlę sztywno trzyma główkę, śmiało można zabierać je na basen. Oczywiście do takiej wizyty należy się odpowiednio przygotować.

Basen z niemowlakiem – jak się przygotować?

Pierwszy etap przygotowań to wybór odpowiedniej pływalni. Wiemy już, że powinna być wyposażona w brodziki z ciepłą wodą, zadbana, utrzymana w higienicznej czystości. Ważne również, by uzdatnianie wody odbywało się z wykorzystaniem różnych metod, nie tylko chlorowania. To prawda, że chlor wysusza skórę bardziej niż ozon, ale jest skuteczniejszy w walce z bakteriami i grzybami. Idealnie, jeśli pływalnia łączy obie metody uzdatniania wody.

Dla rodziców niemowląt istotne będzie także to, czy pływalnia dysponuje przewijakami lub specjalnymi kabinami dla matki z dzieckiem.

Baseny publiczne ze stali nierdzewnej – co zabrać na basen?

Na pewno przydadzą się dwa ręczniki. Jednym otulimy maluszka w trakcie przenoszenia z szatni do hali basenowej i z powrotem, drugi posłuży do wycierania. Konieczne są też specjalne pieluchy do pływania. Na wszelkie wypadek warto wziąć dwie. Oczywiście do torby wkładamy także zwykłą pieluchę, którą założymy dziecku po kąpieli. Jeśli chodzi o gadżety do pływania, warto wybierać zabawki z atestem, dostosowane do wagi dziecka.

Te same zasady obowiązują w przypadku kąpieli w przydomowym ogrodzie. Oczywiście w małym dmuchanym brodziku dziecko może kąpać się nago, jednak duże baseny ogrodowe wkopywane wymagają innego traktowania. Baseny prywatne stalowe czy betonowe zawierają znaczne ilości wody, jej wymiana oznaczałaby konieczność poniesienia wysokich kosztów.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments