Klamki do drzwi

Klamki do drzwi są tak naprawdę podstawowym elementem wyposażenia domu, a jednak przez wiele osób uważane są za mało istotne i rzadko kto przykuwa do nich większą uwagę. Wybór klamek do drzwi powinien być opatrzony kilkoma aspektami i oprócz walorów estetycznych powinniśmy skupić uwagę na ich praktycznych właściwościach. Wybierając klamki zewnętrzne, warto zwrócić uwagę na ich wytrzymałość oraz zdecydować się na takie, które są antywłamaniowe, z kolei w przypadku klamek wewnętrznych powinniśmy wybrać klamki dopasowane do aranżacji całego wnętrza. Klamki do drzwi dostępne są w różnych modelach, kolorach i fakturach oraz wykonane z wielu materiałów. Najpopularniejsze materiały to stal nierdzewna, mosiądz czy nikiel, a każdy z nich może mieć inne wykończenie, np. błyszczące czy matowe. Zakupu klamek najlepiej dokonać w sklepie, w którym kupujemy także drzwi oraz inne elementy, jak np. zawiasy. Dzięki temu całość będzie spójna, w jednych odcieniu i tej samej fakturze.

Jakie klamki wybrać do drzwi zewnętrznych, a jakie do drzwi wewnętrznych?

Klamki zewnętrzne powinny być przede wszystkim trwałe i odporne na różne warunki atmosferyczne, takie jak np. mróz czy deszcz, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym powinniśmy wybrać materiał, który będzie odporny na korozję. Poza tym klamki zewnętrzne należy dopasować do stylu domu. Klamki wewnętrzne powinniśmy z kolei dopasować przede wszystkim do stylu pomieszczeń. Jeżeli nasz dom urządzony jest w stylu nowoczesnym, możemy zdecydować się na klamki o geometrycznym kształcie, np. w czarnym odcieniu, jeżeli z kolei nasz dom zaprojektowany jest w stylu glamour, ciekawym rozwiązaniem będą klamki z dodatkami kryształów.

Jakie rodzaje klamek wyróżniamy – szyld klamki

Klamki możemy rozróżnić głównie pod względem ich szyldów, inaczej zwanych rozetą do drzwi. Podzielić je możemy przede wszystkim na szyldy długie i krótkie. Szyldy długie to takie, które łączą rękojeść klamki z otworem na klucz, z kolei szyldy krótkie występują najczęściej w postaci szyldu dolnego oddzielonego. Takie rozety możemy wybrać dowolnie. Mogą to być na przykład kwadraty lub prostokąty albo też okrągłe kształty. Klamki do drzwi powinno przede wszystkim dopasować do konkretnych drzwi. Ciekawym rozwiązaniem są klamki do drzwi łazienkowych, gdzie najczęściej stosuje się specjalne pokrętło z zamkiem.

W jaki sposób dbać o klamki do drzwi?

Często pomijane, nieco zapomniane i nawet niebrane pod uwagę podczas generalnych porządków – niepozorne, ale codziennie używane zwyczajnie się brudzą. Jak o nie odpowiednio dbać? W zależności od materiału, z którego wykonane są klamki należy użyć odpowiednich środków. Mosiężne uchwyty, które jakby nie było są stosunkowo popularne, powinniśmy czyścić wyłącznie ciepłą wodą z dodatkiem mydła. W wypadku użycia innego preparatu może dojść do usunięcia mosiężnego wykończenia. Natomiast modele ze stali nierdzewnej nie powinny być potraktowane wybielaczy z chlorem. Nie warto też korzystać z mocniejszych ściernych materiałów. Najlepiej użyć wilgotnej ściereczki z mydłem. Pozostają nam jeszcze klamki wykonane z cyny. I tu ciekawostka, świetnie sprawdzą się zewnętrzne liście kapusty. Wystarczy dobrze pocierać materiał liśćmi, następnie klamki wypolerować ściereczką.

Nawet najpiękniejsze drzwi, w zależności od stylu muszą być odpowiednio uzupełnione tak praktycznym i koniecznym detalem jak klamka. Trudno wyobrazić sobie, że fornirowane mahoniowe skrzydło otwieramy aluminiową klamką polakierowaną na brązowo. Nie pasuje, szpeci cały efekt. Nie bez znaczenia pozostaje więc odpowiedni dobór klamki do stylistyki drzwi. Dlatego też traktujmy wybór klamki do drzwi z taką samą powagą, jak wybór samych drzwi. Ostatecznie to klamki będą nam służyć codziennie i to wielokrotnie, a przy okazji powinny cieszyć oko.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments