Strona głównaDom i OgródSchody drewniane a pies – jak zabezpieczyć?

Schody drewniane a pies – jak zabezpieczyć?

W budynkach wielorodzinnych oraz obiektach użyteczności publicznej i biurowcach spotykamy schody żelbetonowe pokryte płytkami ceramicznymi. Schody z drewna są tam rzadkością, ponieważ intensywne użytkowanie i konieczność częstego mycia mogłyby doprowadzić do zniszczenia drewnianej powierzchni. Schody drewniane doskonale sprawdzają się natomiast w domach jednorodzinnych. Są nie tylko efektowne, ale i komfortowe dla domowników, którzy nie lubią chodzić po domu w kapciach.

Jak dbać o schody z drewna?

Pielęgnacja schodów drewnianych, zarówno w całości wykonanych z drewna, jak i schodów żelbetonowych obłożonych drewnem, jest znacznie łatwiejsza, jeśli mamy do czynienia z dobrym gatunkiem drewna. Do wykonania schodów powinno się wykorzystywać drewno twarde, które nie będzie się wgniatać pod wpływem nacisku i nie będzie się dziurawić, jeśli przypadkiem upuścimy na schody jakiś mały przedmiot. Ważne jest też to, jakimi preparatami zostało pokryte drewno. Dobrej jakości preparat doskonale zabezpiecza drewnianą powierzchnię, tworząc powłokę odporną na ścieranie i zapobiegającą wnikaniu w drewno wilgoci i zanieczyszczeń. Jeśli schody zostały wykonane poprawnie i pokryte dobrym preparatem, dbanie o nie wcale nie jest trudne. Do czyszczenia schodów wystarczy używać dostępnych w drogeriach środków do drewnianych powierzchni.

Schody drewniane a pies

Niestety na schody drewniane, nawet te najlepszej jakości, czyhają pewne niebezpieczeństwa, na czele z czworonożnymi zwierzętami domowymi. Oczywiście nie chodzi jedynie o to, że psy gubią sierść czy brudzą podłogi brudnymi łapami. Największym zagrożeniem dla drewnianych powierzchni są psie pazury. Ostre pazury mogą podziurawić i porysować schody z drewna, dlatego należy pomyśleć o zabezpieczeniu drewnianej konstrukcji. Jak to zrobić?

Jak zabezpieczyć schody przed dostępem psów?

Na wstępie warto zastanowić się, czy zależy nam na zabezpieczeniu samych stopni, po których chodzą również i psy, czy też wędrówki zwierząt na górę uznajemy za całkowicie niedopuszczalne. Jeśli chcemy uniemożliwić psom wchodzenie na schody, warto zainwestować w barierki ochronne. Są to produkty dedykowane przede wszystkim rodzicom małych dzieci, ale chętnie korzystają z ich również właściciele psów. Barierka zagradza wejście na schody, co sprawia, że czworonogi nie są w stanie dostać się na drewniane stopnie.

Jeśli nie chcemy montować w domu barierki i nie mamy nic przeciwko temu, by pies swobodnie przemieszczał się po całym budynku, warto pomyśleć o nakładkach na stopnie. W przypadku schodów wewnętrznych odpadają produkty gumowe, które dedykowane są śliskim schodom zewnętrznym (najczęściej pokrytym płytkami ceramicznymi). We wnętrzach mieszkalnych najlepiej sprawdzą się nakładki dywanowe, zarówno prostokątne, jak i w formie półokręgów. Doskonale zabezpieczą drewnianą powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments