Strona głównaDom i OgródModny kominek, czyli jaki?

Modny kominek, czyli jaki?

Decyzja o budowie kominka może być podyktowana wieloma względami. Jedni decydują się na montaż urządzenia ze względu na chęć zapewniania domownikom bezpieczeństwa energetycznego, inni widzą potrzebę dogrzania pomieszczeń w mroźne wieczory, jeszcze inni lubią spędzać czas w towarzystwie kominka, twierdząc, że wpatrywanie w ogień działa na nich kojąco. Oczywiście są i tacy, którzy budują kominek ze względu na jego funkcję estetyczną. Modny kominek sprawia, że salon prezentuje się lepiej, dostojniej i jest lepiej postrzegany przed osoby przychodzące z wizytą.

Dekoracyjna funkcja kominków

Kominek to urządzenie grzewcze znane i wykorzystywane od stuleci. Na przestrzeni lat wygląd i sposób działania kominków uległy znacznym przeobrażeniom, niemniej nadal jest to urządzenie, którego nie ukrywa się w kotłowni, a buduje w normalnie użytkowanych pomieszczeniach. Kominki nadal dają możliwość obserwowania ognia, tyle że najczęściej proces spalania odbywa się w palenisku zamkniętym za sporej wielkości szybą.

Kominki służą do ogrzewania pomieszczeń, ale niemniej ważna od ich funkcji użytkowej jest funkcja dekoracyjna. Kominki z minionych epok, które mamy okazję oglądać w starych zamkach i pałacach, wyposażone były w otwarte paleniska i duże, bogato zdobione obudowy. Z biegiem lat dochodziło do ograniczenia ilości płaskorzeźb i półeczek, obudowa stopniowo zmieniała swój wygląd, aż doszliśmy do momentu, gdy przez modny kominek rozumie się urządzenie z prostą, gładką, granitową obudową.   

Modny kominek do każdego wnętrza

O najmodniejszych w danym sezonie kominkach możemy poczytać na wielu stronach poświęconych tematyce dekoracji wnętrz. Część z nich ma charakter poradnikowy i podpowiada, jak dobrać kominek do danego wnętrza. Okazuje się bowiem, że modny kominek wcale nie musi dobrze wyglądać w każdym pomieszczeniu. Modne kominki to zazwyczaj produkty bardzo nowoczesne, odpowiednie do nowych domów, dobrze wpisujące się w nowoczesną stylistykę. Ale dobry producent kominków powinien mieć w swojej ofercie także takie produkty, które sprawdzą się w domach urządzonych w stylu klasycznym, a nawet budynkach rustykalnych. Wybrany kominek powinien  pasować do wnętrza i podobać się domownikom. Nie chodzi o to, by kupić najmodniejsze urządzenie, a takie, które odpowiednio zaprezentuje się w salonie.

Modny kominek, czyli jaki?

Jeśli jednak upieramy się, by zamontować w domu najmodniejszy kominek, powinniśmy dowiedzieć się, jakie są cechy charakterystyczne takich modeli. W tej chwili za najmodniejsze uważa się wkłady kominkowe stalowo-szamotowe o prostej konstrukcji, pozbawione nadmiaru zdobień i wyposażone w drzwiczki z pokaźną szybą. Duża ilość przeszkleń jest dobrze widziana w nowoczesnych wnętrzach, gdzie królują szklane ławy i szklane barierki schodowe. Jeśli chodzi o obudowę, największym zainteresowaniem cieszą się proste, minimalistyczne obudowy z płyt granitowych. Króluje czerń i tzw. barwy ziemi – zgaszona zieleń, beże, brązy. Gładka obudowa jest nie tylko efektowna, ale i łatwa w utrzymaniu czystości i pielęgnacji.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments