Strona głównaZdrowieLeczenie niepłodności – diagnostyka i metody leczenia

Leczenie niepłodności – diagnostyka i metody leczenia

Niepłodność to temat budzący wiele emocji, zwłaszcza w przypadku par, które od kilku lat bezskutecznie starają się o potomstwo. Emocje wzbudzają również niektóre ze stosowanych dzisiaj metod leczenia niepłodności – na część z nich nie godzi się środowisko katolickie. W ostatnich latach o niepłodności mówi się bardzo dużo, a wynika to z faktu, że z problemem boryka się niemal co piąta para.

Dlaczego niepłodność stała się tak poważnym problemem?

W ostatnich latach znacząco przybyło par borykających się z niepłodnością. Tak duże wzrosty nie mogą pozostać niezauważone i zmuszają do podejmowania decyzji o przyczynach zjawiska. Z reguły jest tak, że jeśli na jakiś temat dużo się mówi, to uznaje się go za znaczący. Z niepłodnością jest podobnie – skoro lekarz ginekolog podkreśla, że zgłasza się do niego coraz więcej par bezskutecznie walczących o dziecko, najwyraźniej problem jest poważny i wymaga szerszego omówienia. Dziś, z uwagi na to, że coraz więcej par decyduje się otwarcie mówić o problemie, nie traktując go jak temat tabu, klasyfikowanie przyczyn niepłodności i badanie skali zjawiska jest znacznie łatwiejsze.

Niepłodność jest problemem pary

Przyczyny niepłodności mogą być różne, ale zanim przejdziemy do ich omówienia, koniecznie należy wspomnieć, że w tej chwili niepłodność traktowana jest jako problem pary, a nie jednej osoby. W przeszłości niesłusznie uważano, że za niemożność posiadania dzieci odpowiadają przede wszystkim kobiety i to one powinny podejmować leczenie. Rzeczywiście leczenie niepłodności bardzo często koncentruje się na próbach uregulowania cyklu miesiączkowego i monitorowania owulacji, ale jednocześnie mężczyźni zostają poddani badaniu nasienia i poinstruowani o wszystkim, co dotyczy zdrowia ich partnerek. Mężczyzna musi być wsparciem dla kobiety, niedopuszczalne jest obwinianie o niemożność posiadania dzieci.

Leczenie niepłodności a jej przyczyny

Leczenie niepłodności uzależnione jest od jej przyczyn. Zaawansowany wiek pary czy stosowane dotychczas środki hormonalne mogą utrudniać poczęcie dziecka, ale rzadko są bezpośrednią przyczyną niepłodności. Jeśli chodzi o mężczyzn, przyczyną tą najczęściej jest zła jakość nasienia. Jakość nasienia pogarsza się na skutek prowadzenia niehigienicznego trybu życia, stosowania używek, przegrzewania jąder, ale również z powodu zanieczyszczeń powietrza. Niekiedy w grę wchodzą choroby jąder oraz zabiegi chirurgiczne na jądrach i powrózkach nasiennych.

Jeśli chodzi o przyczyny niepłodności u kobiet, najczęściej mamy do czynienia z zaburzeniami jajeczkowania, które z kolei wynikają z innych czynników. Może to być zespół policystycznych jajników, schorzenia tarczycy, hiperprolaktynemia czy niewydolność układu podwzgórzowo-przysadkowego. Większość tych schorzeń występuje niezależnie od tego, jaki tryb życia prowadzi kobieta, czy jest osobą szczupłą, młodą i czy w przeszłości przyjmowała antykoncepcję doustną. Uważa się jednak, że większe ryzyko niepłodności pojawia się u kobiet po 35 roku życia, otyłych i od lat przyjmujących hormony.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments