Strona głównaBiznesPolski Ład – co warto wiedzieć o nowym programie społeczno-gospodarczym?

Polski Ład – co warto wiedzieć o nowym programie społeczno-gospodarczym?

Wokół Polskiego Ładu narosło wiele kontrowersji, do czego przyczyniło się m.in. zamieszanie z wysokością pensji nauczycieli czy funkcjonariuszy służby więziennej. Niektóre problemy związane z nową ustawą udało się już rozwiązać, choć wydaje się, że w najbliższych miesiącach głosy krytyki wciąż będą się pojawiać. Przeciętny obywatel nie musi zagłębiać się w szczegółowe przepisy Polskiego Ładu i analizować punktów, o które kłócą się politycy. Powinien jednak posiadać podstawowe informacje o nowym programie społeczno-gospodarczym i umieć zdefiniować, czym właściwie jest Polski Ład.

Od kiedy obowiązuje Polski Ład?

O nowej ustawie, zawierającej rozwiązania mające wesprzeć polską gospodarkę po kryzysie związanym z pandemią, mówiło się od bardzo dawna. Początkowo program nosił nazwę Nowy Ład, ale z czasem zmieniono zarówno nazwę, jak i niektóre założenia programowe. Ostatecznie ustawę uchwalono, a nowe przepisy zaczęły obowiązywać o 1 stycznia 2022 roku.

Plan odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19 łączył działania z różnych obszarów, zarówno jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe i budowę domów jednorodzinnych, składki na ubezpieczenie zdrowotne, jak i podatki, które płacą wszyscy obywatele, zarówno pracujący na etacie, jak i prowadzący własne firmy. W skrócie można powiedzieć, że zmiany w przepisach dotyczą budownictwa mieszkaniowego, zdrowia, ubezpieczeń społecznych oraz rent i emerytur.

Zmiany wprowadzone przez Polski Ład

W krótkim artykule nie sposób omówić wszystkich zmian, jakie wprowadza Polski Ład, ale o kilku najważniejszych z pewnością należy powiedzieć. Jeśli podatnicy zainteresowani są szerszym omówieniem jakiegoś zagadnienia, mogą sięgnąć do poradników udostępnionych na stronach rządowych, albo odwiedzić biuro rachunkowe, w którym księgowy Bielsko wyjaśni wszelkie wątpliwości.

Do najważniejszych zmian wprowadzonych ustawą Polski Ład należy zaliczyć zwiększenie kwoty wolnej od podatku (z 8 do 30 tys. złotych, co oznacza, że wynagrodzenie osób zarabiających najniższą krajową w ogóle nie będzie opodatkowane) oraz zmianę wysokości pierwszego progu podatkowego (z 85 do 120 tys. złotych – stawka 32% od teraz dotyczy tylko dochodów przekraczających 120 tys. złotych brutto rocznie).

Kolejne zmiany wprowadzone ustawą Polski Ład

Kolejna zmiana dotyczy opodatkowania ren i emerytur. Świadczenia do kwoty 2500 zł brutto nie będą opodatkowane. Wysokość świadczenia otrzymywanego do ręki przez 2/3 polskich emerytów zwiększy się o kwotę podatku.

Zmianie uległy także zasady naliczania składki zdrowotnej. Ponadto rozszerzono ulgę dla klasy średniej o przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych oraz prowadzono zwolnienia z PIT dla rodzin mających co najmniej 4 dzieci. Co istotne dla wielu Polaków, zniesiono limity przyjęć w poradniach specjalistycznych i dopuszczono możliwość budowy domu o powierzchni 70m2 na podstawie zgłoszenia.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments