Strona głównaDom i OgródPrawe czy lewe? Jaki kierunek otwierania drzwi zewnętrznych wybrać?

Prawe czy lewe? Jaki kierunek otwierania drzwi zewnętrznych wybrać?

Aranżując w myślach wnętrze swojego nowego domu piętrzą się w głowach pomysły i niejednokrotnie całe seria pytań i dylematów. Pod uwagę bierzemy wystrój, użyteczność, funkcjonalność, detale i dodatki. Zastanawiamy się jak ma dominować w pomieszczenia styl, etc. Dzisiaj jedną z najistotniejszych kwestii w trakcie urządzania nowego domu jest wspomniana już funkcjonalność. Co to w rzeczywistości oznacza? W wielu przypadkach jest to rzecz abstrakcyjna, mało wyobrażalna. A przecież funkcjonalność to nic innego jak codzienna wygoda, komfort, który pozwala nam żyć lepiej i przyjemniej. Wyjmowanie czystych naczyń ze zmywarki i ich wygodne ułożenie na miejscu, dobrze zaprojektowane włączniki świateł, odpowiednio zaaranżowane światła i… skrzydła drzwiowe otwierające się na właściwą stronę. Funkcjonalność to nasza dobra relacja z dobrze zaaranżowanymi wnętrzami naszych domów. Kwestia tego czy drzwi zewnętrzne powinny być otwierane na lewą, czy prawą stronę wpisuje się także w zespół detali, które przekładają się na wyższą funkcjonalność domu.

Jeśli przestrzeń będzie odpowiednio zagospodarowana odpowiadając na potrzeby mieszkańców to w rezultacie pozwoli to im lepiej, bardziej komfortowo spędzać czas w domu. Właściwe otwieranie drzwi, zarówno tych wewnętrznych jak i zewnętrznych, może znacząco przełożyć się na lepszą lub gorszą funkcjonalność całego domu.

Jak kierunek otwierania drzwi zewnętrznych powinniśmy wybrać? Lewe czy prawe

Kierunek otwierania drzwi powinien być tak wybrany, by wchodzenie do domu, a także wnoszenie wszelkiego rodzaju sprzętu AGD i RTV było komfortowe. Wyznacznikiem może być więc np. parkowanie samochodu, jeśli przed drzwiami znajduje się podjazd. Taka sytuacja często ma miejsca w budownictwie segmentowym. Drzwi powinny się otwierać tak, by wchodzenie do domu było optymalnie wygodne. Nie jest ostatecznie tak, że lewe drzwi są lepsze od prawych czy odwrotnie. Ten wybór musi być podyktowany pragmatyzmem, codziennym użytkowaniem drzwi zewnętrznych. Jeśli więc jesteśmy na etapie wyboru drzwi do nowego domu to możemy na miejscu budowy zweryfikować, jakie otwieranie będzie wygodniejsze.

Bardziej istotną kwestią wydaje się ta dotycząca tego, czy drzwi będą się otwierać na zewnątrz czy do wewnątrz. W zdecydowanej przewadze drzwi zewnętrzne otwierają się na zewnątrz. Wynika to z tego, że otwieranie do wewnątrz zajęłoby dużo miejsca w przedpokoju czy też w przedsionku. Byłoby to najzwyczajniej nieuzasadnione z praktycznego punktu widzenia i znacznie utrudniałoby poruszanie się wewnątrz domu.

Właściwy kierunek otwierania drzwi nie powinien ostatecznie przysporzyć nam większych kłopotów. Ma być optymalnie komfortowo. Wystarczy więc dokładnie przemyśleć tę kwestię i wybrać taki model, który będzie się otwierał w pożądaną stronę. Wybór tego czy będą otwierać się na zewnątrz, czy do wewnątrz pozostaje wprawdzie kwestią indywidualną, jednak pamiętajmy o tym, że jeśli dom nie posiada większego korytarza otwieranie do wewnątrz może stanowić znaczne utrudnienie.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments