Strona głównaDom i OgródRemont domu – wymiana pokrycia dachowego

Remont domu – wymiana pokrycia dachowego

Chcąc zmienić wygląd starego domu i poprawić jego funkcjonalność, musimy skupić się zarówno na tym, co znajduje się wewnątrz budynku, jak i otworach drzwiowych i okiennych, dachu i elewacji. Generalny remont domu to kosztowna inwestycja. Sporych nakładów wymaga zwłaszcza wymiana pokrycia dachowego.

Wskazania do remontu dachu

Dach w dobrym stanie zachowuje estetyczny wygląd i nie powoduje powstawania na zabudowie poddasza oraz na stropie brzydkich zacieków. Jeśli konstrukcja dachu nie wygląda solidnie, drewno kruszy się, bądź zostało zaatakowane przez szkodniki, do tego mamy ciągły problem z przeciekaniem dachu, mimo jego łatania, przychodzi pora na poważny remont domu. Wielokrotnie poprawiane i łatane pokrycie dachowe nie wygląda estetycznie, co jest kolejnym powodem, dla którego warto pomyśleć o wymianie pokrycia dachowego. Prawdopodobnie wcześniej można było podjąć działania, które pomogłyby wydłużyć żywotność dachu, ale nie zostały one wdrożone. Jakie to działania?

Jak wydłużyć żywotność dachu?

Żywotność dachu będzie dłuższa, jeśli został wykonany z dobrej jakości materiałów. Nie każdy gatunek drewna nadaje się na elementy konstrukcyjne dachu. Poza tym drewno powinno być odpowiednio zabezpieczone przez działaniem wilgoci i szkodnikami. Pamiętajmy, że środków chemicznych należy używać nie w momencie, gdy drewno zostanie już wykorzystane na dachu – wówczas nie będziemy w stanie dotrzeć do każdego miejsca.

Nie bez znaczenia jest też rodzaj i jakość samego pokrycia. Innego traktowania wymaga dach pokryty gontem, innego blachodachówką, innego dachówką ceramiczną. Dobrze, jeśli dach jest systematycznie myty, co pozwala usunąć z niego mech i inne zanieczyszczenia. Poza tym dach wymaga systematycznych przeglądów, a wszelkie usterki powinny być natychmiast naprawiane, by zniszczenia się nie pogłębiały. Warto również zamontować odpowiednie akcesoria dachowe, na czele z systemem komunikacji dachowej, dzięki czemu przemieszczając się po połaci, nie spowodujemy wgnieceń i zarysowań.

Remont domu – czy trzeba uzyskać pozwolenie na modernizację dachu?

Niektóre prace remontowe można wykonywać na zgłoszenie, inne wymagają przedstawienia projektu i uzyskania pozwolenia na budowę, jeszcze inne możemy wykonywać w ogóle nie myśląc o formalnościach urzędowych. Dlatego każdy remont domu powinny poprzedzać dokładne oględziny -trzeba zorientować się, jaki będzie zakres wykonywanych prac i ich konsekwencje prawne. Jeśli remont dachu to w rzeczywistości jego przebudowa, czyli zmiana dawnej konstrukcji, konieczne jest przygotowanie projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę.

W sytuacji, gdy drewno jest zdrowe i nie zamierzamy wykonywać przebudowy, a jedynie wymienić pokrycie dachowe, takie prace wykonuje się bez konieczności pozyskania pozwolenia. Natomiast jeśli wymieniamy samo pokrycie, ale jednocześnie chcemy wykonać w dachu dodatkowe okno, nawet bardzo małe, prace kwalifikowane są jako modernizacja dachu i choć ich zakres jest niewielki, trzeba udać się do starostwa powiatowego.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments