Strona głównaBiznesKoniec roku podatkowego a rozliczenie podatkowe

Koniec roku podatkowego a rozliczenie podatkowe

Koniec roku kalendarzowego zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim koniec roku podatkowego, co oznacza konieczność dokonania rozmaitych podsumowań w firmach i przedsiębiorstwach. O ile w dużych firmach za sporządzenie bilansów finansowych i inwentaryzacji odpowiadają działy księgowości, o tyle prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, większość formalności należy dopełnić we własnym zakresie. Oczywiście warto przy tym skorzystać z pomocy biura rachunkowego, które zadba o poprawne zamknięcie roku podatkowego, sporządzi rozliczenie podatkowe, a nawet spis z natury.

O czym musi pamiętać przedsiębiorca na koniec roku podatkowego?

Zakres obowiązków poszczególnych firm i przedsiębiorstw na koniec roku podatkowego różni się w zależności od tego, o jak dużej firmie mowa oraz, w jakiej formie działalność jest prowadzona i rozliczana. Jeśli chodzi o małe firmy, przedsiębiorca musi pamiętać o dokonaniu spisu z natury i zapłacie składek do ZUS za grudzie do 10 stycznia przyszłego roku. Kolejnym obowiązkiem osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą jest rozliczenie podatkowe, ale na to przedsiębiorca ma nieco więcej czasu, gdyż zeznanie roczne należy złożyć w terminie od 15 lutego do 30 stycznia kolejnego roku.

Spis z natury na koniec roku podatkowego

Wśród obowiązków przedsiębiorcy wymienia się konieczność dokonania spisu niesprzedanych towarów i materiałów. Chodzi o te materiały i towary, które zostały kupione, ale nie zostały sprzedane w trakcie danego roku podatkowego. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ wartość spisu z natury wpływa na podstawę opodatkowania, od której wyliczony jest podatek dochodowy. Takiego spisu dokonuje zatem każdy przedsiębiorca, który rozlicza się według zasad ogólnych, podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku, gdy działalność przedsiębiorstwa nie opiera się na sprzedaży towarów, a np. na świadczeniu usług, należy sporządzić spis zerowy.

Roczne rozliczenie podatkowe – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim warto, by rozliczenie podatkowe sporządziło biuro księgowe, co pozwoli na uniknięcie błędów. Poza tym księgowi wiedzą, jakie ulgi i zwolnienia przysługują przedsiębiorcy, który nie zawsze jest zorientowany w zawiłościach prawa podatkowego. Księgowi podpowiedzą również, czy korzystne byłoby wprowadzenie pewnych zmian w firmie, które mogłyby zaowocować na zakończenie kolejnego roku podatkowego. Optymalizacja podatkowa może przynieść firmie wymierne korzyści, obniżyć koszty działalności przedsiębiorstwa i pomóc w gromadzeniu oszczędności. Optymalizacja podatkowa, którą przeprowadzają zgodnie z prawem wykwalifikowani księgowi, jest całkowicie legalna.

Rozliczenie podatkowe – na jakim druku wypełnić?

Rozliczenia podatku za 2021 rok należy dokonać na odpowiednim druku. Fiskus przewidział tutaj kilka możliwości, zależnych od rodzaju osiąganych dochodów i wybranej formy opodatkowania. I tak formularz PIT-28 obowiązuje korzystających z opodatkowania ryczałtem, PIT-36 rozliczających się na zasadach ogólnych, a PIT-36L – tych osób, które wybrały podatek liniowy.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments