Strona głównaTechnologieMaszyny numeryczne – co to takiego?

Maszyny numeryczne – co to takiego?

Maszyny numeryczne, a właściwie maszyny sterowanie numerycznie, to przykład zastosowania nowoczesnych technologii w firmach produkcyjnych. To dzięki tym maszynom poszczególne etapy procesu produkcji mogą być realizowane z większą łatwością i w krótszym czasie. Maszyny CNC w połączeniu z zaawansowanymi programami do ich obsługi, zapewniają ekonomiczną produkcję różnorakich wyrobów, począwszy od metalowych elementów konstrukcyjnych, skończywszy na formach i matrycach z tworzyw sztucznych.

Maszyny sterowane numerycznie a obrabiarki konwencjonalne

Zanim stosowanie maszyn sterowanych komputerowo stało się tak powszechne, w procesie produkcji wykorzystywano obrabiarki konwencjonalne. Jednakże obsługa takiego urządzenia, mimo mniejszej ilości funkcji, nastręczała wielu trudności. To dlatego, że za każde działanie maszyny odpowiadał człowiek, każdy proces wymagał nadzoru, nic nie działo się automatycznie. Maszyny sterowane numerycznie zmieniły ten porządek. Oczywiście człowiek w dalszym ciągu odpowiada za przebieg procesu produkcyjnego, w dalszym ciągu zajmuje się programowaniem obróbki, ale robi to z wykorzystaniem bardzo wygodnych i intuicyjnych narzędzi. Maszyny numeryczne i programy CAM stanowią rozwiązanie, które charakteryzuje się wysokim poziomem automatyzacji. Technologia CNC ułatwia inżynierom produkcji i operatorom obrabiarek CNC wykonywanie codziennych obowiązków. Produkcja przyspiesza, niezależnie od stopnia jej skomplikowania. Do tego staje się ekonomiczna, bezpieczna i zapewnia wysoką jakość produktów.

Projekt CAD a ruchy robocze maszyny CNC

Programowanie obróbki na maszynach CNC odbywa się na podstawie danych zapisanych w projekcie CAD. Oznacza to, że człowiek nie musi ręcznie wklepywać kolejnych poleceń dla obrabiarki, bo maszyna odczytuje dane dostarczone w projekcie CAD. Na podstawie danych komputerowych wykonywane są ruchy robocze maszyny CNC, czyli narzędzia kształtne, takie jak frezy czy noże tokarskie, przystępują do precyzyjnej obróbki materiału. W skrócie można to podsumować w ten sposób, że maszyny numeryczne wykorzystują dyskretne przetwarzanie wartości wyjściowych impulsowych i binarnych na właściwe ruchy robocze.

Popularne maszyny numeryczne

W zakładach przemysłowych znajduje się mnóstwo maszyn i urządzeń sterowanych za pomocą komputera, ale mówiąc o maszynach CNC, zazwyczaj mamy na myśli obrabiarki. Maszyny do obróbki metalu i tworzyw sztucznych stanowią obowiązkowy element parku maszynowego wszystkich dużych zakładów wytwórczych, ale i w mniejszych firmach coraz częściej możemy spotkać nowoczesne maszyny CNC. Korzystanie z nich jest po prostu opłacalne, bo minimalizuje koszty produkcji, jednocześnie zwiększając jej tempo. Tokarki, frezarki i wiertarki CNC zrewolucjonizowały przemysł wytwórczy, zdecydowanie usprawniając poszczególne etapy procesów produkcji.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments