Strona głównaPoradySzyba duplex – co to takiego?

Szyba duplex – co to takiego?

Przyglądając się oknom w budynkach mieszkalnych, możemy dostrzec, że każde z nich wyposażone jest w podwójne szyby. Okna z jedną szybą są dzisiaj rzadkością, chyba że mowa o starych budynkach, w których dotychczas nie wymieniono stolarki okiennej. Dlaczego okno składa się z dwóch szyb? Jakie funkcje spełnia szyba duplex i z jakiego powodu taki system zaczął być stosowany również w przypadku wkładów kominkowych?

Dlaczego okna mają podwójne szyby?

Zdaniem producentów okien i drzwi podwójne szyby przynoszą wiele korzyści. Przede wszystkim zmniejszają przewodność cieplną, dzięki czemu mniej ciepła ucieka z budynku. Dom z oknami wyposażonymi w dwie szyby jest łatwiejszy do ogrzania, oczywiście pod warunkiem, że ciepło nie ucieka innymi drogami, np. poprzez nieizolowanych strych.

Szyby w oknach oddzielone są elementem dystansowym na całym obwodzie, a przestrzeń pomiędzy nimi jest hermetycznie uszczelniona. Ważne jest także zastosowanie w elementach dystansowych granulowanych preparatów higroskopijnych, które pochłaniają wilgoć i zapobiegają skraplaniu pary wodnej na wewnętrznych ściankach połączonych szyb.

Właściwości szyb zespolonych sprawiają, że dzisiejsi inwestorzy nie mają obaw przed montowaniem w domach ogromnych okien, przeszklonych drzwi tarasowych, a nawet wykonywaniem szklanych ścian. Jedyna obawa to taka, że przeszklone powierzchnie wymagają częstego mycia. Natomiast nie należy obawiać się ani nadmiernej utraty ciepła, ani nadmiernego nagrzewania pomieszczeń w okresie letnim.

Szyba duplex we wkładzie kominkowym

Skoro podwójne szyby sprawdzają się w stolarce okiennej, to może warto pójść o krok dalej i wykorzystać je w przypadku niektórych urządzeń grzewczych? Okazuje się, że producenci wkładów kominkowych od dawna korzystają z technologii łączenia szyb. Szyba duplex nie jest stałym elementem każdego wkładu kominkowego, ale nietrudno kupić kominek, który taką szybę posiada.

Zastosowanie podwójnej szyby powoduje zwiększenie kumulacji ciepła wewnątrz paleniska oraz mniejszą emisję ciepła poprzez szybę. Ciepło powinno trafiać do pomieszczenia innymi drogami aniżeli przez szybę, bo choć jest ona odporna na działanie wysokich temperatur, to jednak dobrze, jeśli dotykając jej, nie ulegniemy poparzeniu. Poza tym uciekanie ciepła nie powinno mieć miejsca w sytuacji, gdy kominek został połączony z systemem rozprowadzania gorącego powietrza albo mamy do czynienia z wkładem kominkowym wyposażonym we wkład wodny.

Szyba duplex – łatwiejsze utrzymanie czystości szyby kominkowej

Kominek w salonie prezentuje się bardzo efektownie, ale pod warunkiem, że nie kopci, nie wydziela nieprzyjemnych zapachów i nie smoli szyby. To ostatnie jest częstym problemem właścicieli kominków, zwłaszcza jeśli nie palą odpowiednim drewnem i źle regulują proces spalania. Ale szyba duplex wyposażona w system czystej szyby pozwala pozbyć się tego problemu. Zachodzące wewnątrz takiej szyby procesy zapobiegają osadzaniu się brudu na wewnętrznej powierzchni szyby kominkowej.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments