Strona głównaDom i OgródW jaki sposób pielęgnować podłogę i panele podłogowe?

W jaki sposób pielęgnować podłogę i panele podłogowe?

Panele podłogowe pozostają w modzie i są nadal bardzo chętnie wybieranym wykończeniem posadzki. Składają się na to takie argumenty jak ich bardzo wysokie walory estetyczne, wytrzymałość i stosunkowo łatwa pielęgnacja. Jednak nie możemy zupełnie zapomnieć o tej ostatniej właściwości. Pielęgnacja paneli laminowanych jest łatwa, ale nie oznacza to, że możemy ją zupełnie pominąć. No właśnie, jak w takim razie właściwie myć panele laminowane. Sprawdźmy.

Regularna pielęgnacja paneli podłogowych

Mycie podłóg w postaci paneli podłogowych wymaga od nas konsekwencji. Powinniśmy regularnie myć całą podłogę, stosując się do pewnych zasad, które pozwolą utrzymać doskonały wygląd posadzki na długie lata. Warto też być przezornym i stosować do kilku innych praktyk, które wydłużą żywotność paneli laminowanych.

Zabezpieczenie podłogi przed nadmiernym ścieraniem

W każdym domu czy mieszkaniu mamy do czynienia z miejscami, które są szczególnie intensywnie użytkowane. Przy biurku czy przy stole często przesuwamy krzesła, przy stoliku kawowym przestawiamy fotel, wejście do domu narażone jest szczególnie na działanie ziarenek piasku. W takich miejscach warto położyć zabezpieczający przed ścieraniem wierzchniej warstwy prozaiczny dywanik lub zastosować podkładki filcowe.

Czyszczenie na sucho jest istotne

Bardzo ważne jest dość regularne, często odkurzanie. Jednym z największych zagrożeń dla paneli laminowanych stanowią wspominane już ziarenka piasku. Ich oddziaływanie jest podobne do działania papieru ściernego, piasek pozostawiony na podłodze skutecznie zetrze wierzchnią warstwę panela.

A jak myć na panele laminowane na mokro?

Mycie podłogi przy użyciu wody jest nieuniknione, jednak wymaga od nas nieco uwagi. Szczególnie istotne jest to, by szmatka lub mop nie były zbyt mokre. Najlepiej jeśli pozostaną jedynie wilgotne. Panele laminowane nie są w 100% odporne na działanie wilgoci i wody. Zatem zbyt mokre mycie przyniesie odwrotne rezultaty od zamierzonych, może spowodować, że materiał się wypaczy i zdeformuje. Jeśli zatem mop nie poradzi sobie z niektórymi, wyjątkowo uporczywymi zabrudzeniami, te usuńmy osobno od razu wycierając takie miejsce do sucha.

Jakich środków czystości używać?

Środków czystości dostępnych na rynku jest bardzo wiele. Do paneli laminowanych warto zastosować te, które są przeznaczone właśnie do tego rodzaju powierzchni. Pamiętajmy jednak o tym, by nie były to detergenty zbyt mocne takie, które mogłyby przebarwić wierzchnią warstwę laminatu. Możemy także skorzystać z domowych sposobów, czyli dodania do wody odrobiny octu, którego działanie na pewno docenimy. Musimy jednak mieć na uwadze specyficzny zapach, który pozostawia ocet.

Panele laminowane nie są uciążliwe w utrzymaniu, mimo to nie możemy zapominać o ich regularnej pielęgnacji. Ta jednak sprowadza się do częstego odkurzania i mycia delikatnie wilgotnym mopem lub szmatką przy użyciu odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Wówczas będziemy mogli się cieszyć doskonałą kondycją podłogi przez długie lata.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments