Strona głównaBiznesGdzie można wykonać szybkie prototypowanie?

Gdzie można wykonać szybkie prototypowanie?

Prototyp to pierwsza, próbna wersja produktu. Mówimy o prototypach części, maszyn, ale i programów komputerowych. Prototyp tworzy się po to, by zademonstrować i sprawdzić działanie nowego produktu przed przystąpieniem do produkcji właściwej. Nowe pomysły inżynierów wprowadzane są po raz pierwszy, dlatego wymagają dokładnego omówienia i zobrazowania. Budując prototyp, możemy dostrzec zalety, ale i wady danego rozwiązania, a następnie szybko wprowadzić poprawki.

Czym jest szybkie prototypowanie?

W sytuacji, gdy prototyp nie spełnia pierwotnych założeń, wprowadza się korektę. Każdy kolejny prototyp jest sprawdzany równie dokładnie – takich poprawek może być kilka. Niestety jednostkowa produkcja urządzenia, w przeciwieństwie do produkcji masowej, jest bardzo kosztowna. Jeśli zmian jest kilka i za każdym razem prace zaczynane są niemal od początku, proces prototypowania pochłania mnóstwo czasu i środków finansowych. Tymczasem w procesie przygotowywania prototypu czas jest na wagę złota.

Powyższe powoduje, że inżynierowie bardzo chętnie korzystają z tzw. szybkiego prototypownia. Odbywa się to wykorzystaniem technologii 3D. Zamiast budować kolejny prototyp w formie fizycznej, tworzy się trójwymiarowy model w wirtualnej rzeczywistości. Kolejne wersje prototypów zastępowane są modelami 3D i symulacjami komputerowymi. Symulacje pozwalają na dostrzeżenie błędów i szybkie wprowadzenie poprawek w programie komputerowym.

Prototyp w formie modelu 3D

Szybkie prototypowanie ma wiele zalet, ale musimy pamiętać o tym, że sprawdza się tylko wtedy, gdy przygotowany model 3D rzeczywiście odzwierciedla wygląd i cechy obiektu rzeczywistego. Dlatego też szybkie prototypowanie 3D powinno odbywać się przy wykorzystaniu profesjonalnych urządzeń skanujących. Tylko zaawansowane skanery 3D pozwalają na precyzyjne odwzorowanie geometrii obiektu. Proces skanowania jest w tym przypadku błyskawiczny i bardzo dokładny.

Profesjonalna usługa skanowania 3D polega na skanowaniu obiektów przy wykorzystaniu nowoczesnych skanerów do użytku profesjonalnego. W procesie szybkiego prototypowania, skanowane mogą być zarówno stare wersje produktów, produkty podobne, produkty oferowane przez konkurencję, jak i prototypy w wersji fizycznej. Model 3D musi zawierać wszystkie niezbędne elementy modelu fizycznego, a także odzwierciedlać cechy i zachowania gotowego produktu.

Szybkie prototypowanie 3D – gdzie można wykonać?

Usługę szybkiego prototypowania można zlecić firmie, która na co dzień zajmuje się świadczeniem usług skanowania 3D. Wykorzystując profesjonalny skaner 3D, który jest niezbędny ogniwem procesów szybkiego prototypowania, można wykonywać prototypy szybko i tanio, tym samym zyskując przewagę nad firmami konkurencyjnymi.

Pomiary niezbędne do szybkiego prototypowania mogą być pobierane w siedzibie firmy klienta, albo w laboratorium pomiarowym. Wiele zależy od tego, jak duże gabaryty będzie miał produkt docelowy.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments