Strona głównaBiznesJak skanery 3D wspierają projektowanie pojazdów i prototypowanie części w przemyśle motoryzacyjnym?

Jak skanery 3D wspierają projektowanie pojazdów i prototypowanie części w przemyśle motoryzacyjnym?

Skanery 3D to bardzo przydane narzędzia w branży automotive. Dzięki profesjonalnym urządzeniom skanującym procesy projektowania, tworzenia prototypów i kontroli jakości przebiegają sprawnie i nie generują wysokich kosztów. Skanery 3D w motoryzacji to urządzenia niezbędne, zwiększające efektywność produkcji i jakość produktu końcowego.

Skanowanie 3D w przemyśle motoryzacyjnym

W motoryzacji wykorzystuje się najnowsze technologie, dzięki którym produkcja samochodów przebiega sprawnie, a klient otrzymuje auto funkcjonalne, bezpieczne, luksusowe. Wygląd to oczywiście kwestia gustu, ale faktem jest, że bryły produkowanych dzisiaj aut są dopracowane w każdym szczególe. Dopracowane jest również wnętrze auta oraz mechanika pojazdu. Wszystko po to, byśmy mogli podróżować komfortowo, bezpiecznie, ale i możliwie oszczędnie oraz ekologicznie.

Osiągnięcie wspomnianych efektów możliwe jest dzięki produkcji wysokojakościowych komponentów i ich idealnemu dopasowaniu. Przeprowadzenie dokładnych pomiarów, produkcja prototypów, analizowanie jakości poszczególnych części, przeprowadzanie wirtualnego montażu i badanie kolizji – wszystko to odbywa się z wykorzystaniem technologii skanowania 3D. Skanery 3D w motoryzacji to narzędzia niezastąpione, stanowiące integralną część całego procesu projektowania i produkcji nowoczesnych samochodów.

Usługi skanowania 3D – projektowanie i szybkie prototypowanie pojazdów i ich części

Skaner 3D umożliwia szybkie i precyzyjne tworzenie i opracowywanie cyfrowego modelu zarówno pojedynczej części, komponentu, jak i całego pojazdu. Trójwymiarowy model, dzięki niezwykle dokładnym pomiarom pozyskanym w procesie skanowania 3D, idealnie odzwierciedla detale pojazdu. Na tym etapie, na podstawie modelu cyfrowego, można przeprowadzać różnorodne testy i analizy – nie ma potrzeby produkowania fizycznego prototypu. To oznacza oszczędność czasu i pieniędzy, a także możliwość wprowadzania innowacji na wczesnym etapie produkcji. Oczywiście w sytuacji, gdy produkcja prototypu jest niezbędna, model cyfrowy pozwala na szybkie wytworzenie modelu rzeczywistego.

Projektowanie pojazdów może odbywać się od podstaw, ale w branży motoryzacyjnej częściej mamy do czynienia z produkcją nowych wersji znanych pojazdów, aniżeli opracowywaniem zupełnie nowych aut. Chcąc wyprodukować nową wersję pojazdu, możemy posłużyć się cyfrowym modelem starej wersji i na tym etapie, w wirtualnej rzeczywistości, wprowadzać zmiany i innowacje. Dzięki technologii 3D projektowanie pojazdów jest znacznie łatwiejsze. Sprawnie odbywa się również produkcja prototypu, który ma pokazać, czy zaprojektowany element będzie funkcjonalny i spełni założenia projektowe.

Kontrola jakości w branży motoryzacyjnej

Skanery 3D w motoryzacji wykorzystywane są również do wymiarowej kontroli jakości. Podczas produkcji komponentów, skaner wymiaruje wytwarzane elementy, a zebrane dane porównuje z wzorcowym modelem 3D. Wszelkie odchylenia od normy są widoczne, co pozwala na szybką reakcję. Wadliwe elementy natychmiast są eliminowane, co finalnie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników samochodów.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments