Strona głównaBez kategoriiJak wybrać kominek 8 kw?

Jak wybrać kominek 8 kw?

Decyzja o budowie kominka powinna być podjęta na tyle wcześnie, by w budynku dało się w dogodny sposób poprowadzić przewody kominowe i wyeksponować miejsce na składowanie choćby niewielkich ilości drewna. Problem w tym, że nie każdy, kto chce mieć w domu kominek, od razu wie, jak wybrać właściwy model, czy będzie nim ogrzewać cały dom i wodę użytkową, a może tylko jeden pokój?

Powierzchnia użytkowa a moc kominka

Jeżeli kominek ma służyć do ogrzewania całego domu, konieczne jest dobre dopasowanie jego mocy i sprawności. Jak to zrobić? Najważniejszą czynnością jest obliczenie zapotrzebowania na ciepło, które z kolei uzależnione jest od powierzchni użytkowej budynku (nie tylko). Często zdarza się, że klienci szukają kominka o jak największej mocy, nawet 30 kw, podczas gdy taka moc jest im zupełnie nie potrzebna. Nie są świadomi, czego właściwie potrzebują. Być może nie zdają sobie też sprawy, że zbyt wysoka moc urządzenia wcale nie będzie dla nich korzystna. Pamiętajmy, że im większe palenisko, tym gorsza sprawność i jakość palenia.

Jak wybrać kominek 8 kw?

Niektórzy uważają, że kominek 8 kw to małe urządzenie, które nie sprosta potrzebom większości gospodarstw domowych. Nie jest to prawdą. 8 kw to zupełnie przyzwoita, wystarczająca moc kominka. Takie urządzenie spokojnie ogrzeje kilkadziesiąt metrów kwadratowych, a w przypadku dobrze izolowanych budynków – nawet powyżej 100.

Skoro wiemy już, że omawiane urządzenie ma wystarczającą moc grzewczą, spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wybrać kominek 8 kw? Na pewno warto prześledzić ofertę firm, które zajmują się produkcją i sprzedażą wkładów kominkowych. Weźmy pod uwagę te firmy, które mają wieloletnią tradycję i które od lat dostarczają rozwiązania grzewcze nie tylko klientom z Polski, ale i zagranicznym. Kupowany kominek powinien być urządzeniem certyfikowanym, zgodnym z najnowszymi wymogami prawa unijnego.

Kominek 8 kw – rozprowadzanie gorącego powietrza

Moc grzewcza urządzenia to jedno. Konieczne jest jeszcze rozprowadzenie po budynku wytworzonego przez nie ciepła. W tym miejscu dochodzimy do dwóch najczęściej wykorzystywanych metod, czyli systemu rozprowadzania gorącego powietrza oraz wkładów z płaszczem wodnym.

Zacznijmy od drugiego rozwiązania, jakim jest kominek z płaszczem wodnym 8 kw. Jak sama nazwa wskazuje, został od wyposażony we wkład, przez który przepływa woda. Po ogrzaniu woda trafia do grzejników zamontowanych na ścianach bądź systemu ogrzewania grzewczego usytuowanego pod podłogą. Zasila też zbiorniki na wodę użytkową.

Drugi sposób to system rozprowadzenia gorącego powietrza. Można go przygotować za pomocą turbin elektrycznych bądź zrobić konwekcyjne. Najważniejsze, by ciepłe powietrze równomiernie napływało do pomieszczeń, również do tych, które znajdują się w dużej odległości od kominka 8 kw. W razie potrzeby pracą systemu można sterować.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments